Najaarslezing 2014 Zoals u van ons gewend bent, is er ook dit jaar weer een najaarslezing. Deze keer gaan we weer naar de Noordeinder Vermaning omdat gebleken is dat men vorig jaar 'De Rijper Ei landen' toch lastiger kon vinden dan gedacht, dit gezien de tegenvallende opkomst toen. Wetende te moeten wedijveren met Koning Voetbal, maar gesterkt door het feit dat we met universitair hoofddocent Dr. Herman Langeveld een bijzondere gast in huis hebben ge haald, rekenen wij op een goede opkomst. Hieronder een korte impressie waarover de lezing zal gaan. Schermerhorn na de Schermer Op 18-jarige leeftijd verliet Willem Schermerhorn de Schermer om in Delft civiele techniek te gaan studeren. Na enkele jaren ging zijn studie parallel lopen aan die van Anton Adriaan Mussert. Het levenspad van beide mannen zou ook na de studie zich nog enkele malen kruisen, totdat Schermerhorn als minister-president in 1946 zou instemmen met het tegen Mussert uitgesproken doodvonnis, en Mussert vanuitzijn cel een laatste beroep op Scher merhorn deed. Vijfjaar na Willem ging diens broer Dirk Schermerhorn eveneens in Delft studeren. Politiek zouden de levens van de beide broers duidelijk uiteenlopen, want Dirk werd in zijn studen tentijd communist, en vertrok in 1924 naar de Sovjet Unie. De relatie tussen beide broers zal worden gevolgd tot Dirks dood in 1937 als slachtoffer van de Stalinistische terreur. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de relatie tussen koningin Wilhelmina en Schermerhorn. Als minister-president was Schermerhorn in hoge mate haar per soonlijke keuze. Maar in het jaar na zijn premierschap, toen Schermerhorn als voorzitter van een Commissie-Generaal in Indonesië trachtte tot een vergelijk te ko men met Soekarno en de zijnen, verloor Schermerhorn op spectaculaire wijze het vertrouwen van de koningin. Wat gebeurde er op de rede van Cheribon? En hoe zou het Indonesië-jaar het definitieve vertrek van Schermerhorn uit de politiek inluiden? Lezing OHV Het Schermereiland Wanneer: 29 oktober 2014 Waar: De Noordereinder Vermaning, Noordeinde Aanvang:20.00 uur Toegang: Gratis 43

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 43