Transformatorhuisje Enkhuizen, waar haan en hond elkaar niet aankijken elkaar ook altijd aan (voor zover dit gaat als ze om de hoek van de muur zitten) en in de sporadische gevallen dat dit niet zo is, is dit bijna zeker een fout van de metselaar toentertijd. Betekenis Voor het gebruik van afbeeldingen op de huisjes moet een achterliggende gedachte of een betekenis zijn geweest, maar omdat er inmiddels ruim een eeuw verstreken is, zijn deze niet meer zo makkelijk te achter halen. De gegeven verklaringen lopen dan ook behoorlijk uiteen. Zo zegt men dat de haan het licht symboliseert en de hond kracht. Een simpele gedachtegang, die in het licht van de opkomst van de elektriciteit wel hout snijdt. In Zuid-Holland, Gelderland en later in ook in Noord-Holland, is bij de decoratie van elektriciteitshuisjes vaak een beroep ge daan op de heraldiek. Maar toch zijn de haan en de hond niet simpelweg terug te voeren op een of andere heraldische oor sprong. In Frankrijk was er in 500 na Chr. een ridderorde van de haan en de hond. De hond symboliseerde trouw aan de koning, de haan aan niet aflatende waakzaamheid. In deze dagen is de haan nog steeds een Frans symbool lecoqen de hond bulldog is typisch Engels. Deze twee landen voer den in 1799 een veldslag bij Castricum, met bijbehorende manoeuvres elders in het achterland van Kennemerland, het gebied waar de K.E.M. als eerste actief werd. Als u dit al vergezocht vindt, dan zijn we met de Chinese astrologie, waarbij de haan en de hond elkaar opvolgen, nog verder van huis. Bulldog 41

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 41