nen.Toch valt dit gebouwtje uit 1918 ruim binnen de periode waarmee men begon om deze bouwwerken op te sieren met dergelijk bouwkeramiek. Een verklaring lijkt te zijn dat het op een gegeven moment een kwestie werd van óf een naamtableau óf de haan- en hond tegels, maar niet meer allebei. Een va lide reden hiervoor is giswerk, maar het zou zomaar een financiële achtergrond kunnen hebben gehad. Dit zou ook kun nen verklaren dat men later helemaal afstapte van de naamtableau's, daar zit behoorlijk meer werk aan dan aan twee tegeltjes inmetselen. Bovendien stond de stroomleverancier vaak al op de sta len toegangsdeuren. In latere jaren, toen de energiebedrijven elkaar in een razend tempo opvolgden (ContiNuon, Nuon, Li- ander,TenneT), ging men over op stickers. In Warder - vlak onder de rook van Oost huizen - staat een variant uit 1916 met nog wel alles erop en eraan. Op dit elek triciteitshuisje is boven de deur een geel naamtableau ingemetseld met daarop de letters K.E.M.. Links en rechts van de deur de tegels met daarop de haan en de hond. Waarschijnlijk een van de laatste K.E.M.- huisjes voor de inlijving bij het P.E.N. Veel van deze trafohuisjes (zoals ze ook wel genoemd worden) kregen later de status van Rijksmonument. De manier van inmetselen verschilde ook. Sommige waren gelijk af met het metsel werk, anderen lagen iets verdiept of had den zelfs een rol laagje erboven en/of een schuin gemetselde dorpel er onder. Iets wat mooi te zien is op de afbeelding op de pagina hiernaast. Ook de plaats waar ze in gemetseld werden verschilde. Bij sommige huisjes was dit aan weerszijden van de deur, maar heel vaak ook op de hoek van twee muren. De haan en de hond 'kijken' Penhuisje aan de Dorpsstraat Graft.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 40