Architect Han van Loghem ONDERBELICHT: DE HAAN EN DE HOND Wellicht is het u al eens opgevallen, maar veel oude(re) elektriciteit- of transformatorhuisjes in Noord-Holland zijn voorzien van twee kleurige, keramische tegels van ongeveer 20 bij 20 centimeter. Op de ene tegel staat een kraaiende haan voor een rode, opkomende zon afge beeld, op de andere een gevaarlijk uitziende hond - een bulldog - met gepunte halsband op een vloer van om en om groen en blauw gekleurde tegels. Waar dienen ze voor, wat is de betekenis ervan, en wie heeft ze ontworpen? Het nu volgende artikel gaat over het hoe en waarom van deze tegels. Ontwerp en materiaal Later zou hij een bouwkundige van groot aanzien worden, met veel gebouwen op zijn naam, maar in zijn begindagen was met name de Kennemer Electriciteits Maatschappij (K.E.M) een belangrijke klant van hem. Voor hen - en later voor het P.E.N - ontwierp hij tussen 1914 en 1919 alleen al in Noord-Holland zo'n tachtig transforma torhuisjes. Bij het K.E.M. was men al begonnen de huisjes te voorzien van deze zogenaamde metseltegels, en nadat dit bedrijf in 1917 werd ingelijfd bij het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf Noordholland (P.E.N.) is ook Van Loghem daarmee doorgegaan. De tegels zijn hoogstwaarschijnlijk ont worpen door de Delftenaar L. E. F Bodart (1872-1945). Hij is ruim vijfenveertig jaar ontwerper geweest bij de eveneens Delfts- te aardewerkfabriek De Porceleyne Fles. Het betreft hier de zogenaamde cloisonné-te gels. Deze arbeidsintensieve techniek, die men hier tot 1977 heeft beoefend, werkt met verschillende kleuren glazuur die in de afbeelding worden verwerkt. De con touren van de motieven of figuren worden gescheiden door kleirandjes, of als het email betreft, door geplet draad. Elke kleur blijft hierdoor als het ware in zijn eigen'cel', waardoor wordt voorkomen dat de kleu ren bij het bakproces in elkaar overvloeien. Cloisonné komt uit het Frans en betekent zoveel als: verdelen in partities of gedeel tes. De transformator huisjes zijn ont worpen door architect Han van Loghem (1881 -1940). In 1909 studeerde hij af aan de technische Ho geschool Delft, waarna hij een architectenbu reau begon in Haarlem. Han van Loghem

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 38