UYT DEN OUDEN DOOSCH Afgelopen juniom precies te zijn de zeventiende, was het exact 75 jaar geleden dat het gerestaureerde raadhuis van Grootschermer werd heropend. Op zich geen nieuws, want restauraties zijn aan de orde van de dag, maar hier was toch wel iets bijzonders aan de hand. Wie tot halverwege de jaren dertig van de vorige eeuw Grootschermer aandeed, zag een heel anders raadhuis dan tegenwoordig. Het was toentertijd wit en in een slechte staat van onderhoud. Er was in het verleden, net als bij soortgelijke raadhuisjes in Graft en De Rijp, aan geknutseld door bouwlieden met weinig kennis van zaken. De Alkmaarsche Courant van 25 juli 1937 schrijft hierover: 'In den vorige eeuw heeft men dit mooie bouw werk op schandelijke wijze geschon den door er een laag portland cement op te smeeren en de kruisramen voor schuiframen te vervangen'. Het huidige raadhuis (ook wel recht- huisje) viel onder het rechtsgebied van Zuidschermer, terwijl Noord schermer - toen nog een apart ge bied - eveneens een eigen recht- huisje had. In een oud document staat te lezen: "Enkele minuten gaans Noordwaarts langs den eenigen weg die Grootschermer bezit, stond een zaam, verwaarloosd en tot niets nut, het Rechthuisje van Noordschermer". Rechthuisje tijdens de sloop in 1938 Het stamde uit 1652 en was daar mee dertien jaar jonger dan die van Zuidschermer. Het was een tijdlang in particuliere handen geweest en gedegradeerd tot turfopslag. Eind jaren twintig kocht de gemeente het terug, maar behalve het in stand hou den van een stukje historie, wist men eigenlijk niet wat er mee te doen. In de raad was het woord 'slopen'al een keer gevallen. Rijksmonumentenzorgen de persoon van architect A.A. Kok, kwam met een gewaagd plan op de proppen. Hij stelde voor de twee rechthuisjes samen te voegen tot één. Maarzoals dat vaak gaat met gewaagde plannen 36

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 36