Zijn handen zaten echter helemaal onder de wratten, geen fraai gezicht voor een slager. Maar in twee sessies was hij van z'n wratten af. Naar verluid haalde ze die wratten weg voor een cent, en het aantal knopen in het garen schenen gelijk te zijn aan het aantal wratten. Dit laatste is een beetje twijfelachtig want bij die Zaanse slager waren ze nauwelijks te tellen. Een andere 'medische' ingreep die tante Jans verrichtte was het gaatjes prikken voor oorbellen. Gewoon met een naald door het lelletje naar de daarachter ge houden kurk drukken. Ik ben er niet bij geweest, maar men vertelde mij dat ze altijd een hete naald gebruikte. Hierdoor bloedde de 'wond' niet omdat deze met een dichtschroeide. Men hield daar ken nelijk geen brandblaren of andere onge makken aan over, want men bleef trouw bij haar komen voor deze ingreep. Toen mijn broer Kees werd geboren werden we naar tante Jans en Jaapbuur gedirigeerd, want mijn ouders moesten zogenaamd naar de ijsrevue. We sliepen met zijn vieren in de twee bedsteden in de kamer. Op zich was dat al heel spannend. Maar de verrassing 's morgens was veel groter, want er was plotseling zomaar een broertje bijgekomen. Het leek wel alsof m'n ouders kleine Keessie hadden mee genomen van de revue, althans dat heb ik een hele poos gedacht. Tante Jans beschikte over het Agnus Dei (Lam Gods). Het was een relikwie dat haar vader, als zouaaf, van de paus had gekregen. Het zou helpen bij 'ziek en zeer', en was altijd onderweg van de ene zieke naar de andere. Ook beval lende vrouwen wilden het bij zich heb ben. Of het iets hielp valt moeilijk na te gaan, maar gezien het veelvuldig gebruik had men er kennelijk baat bij. In ieder geval hechtten de ouders van Gré van Straaten er wel waarde aan. Gré was rond haar 10e jaar ongeneeslijk ziek en is er, dank zij het Agnus Dei, weer bo venop gekomen. Op 28-2-1952 vertrok zij naar Upper-Hut New Zeeland om er in het huwelijk te treden met Roel Kuin, de bouwer van de ABC-hallen te Graft. Tante Jans verhuisde naar haar dochter Geert in Alkmaar en stierf daar op 93-ja- rige leeftijd. Na haar vertrek kwam haar zoon Niek Woestenburg (de Lubbert) er wonen. Hij was gehuwd met Corrie van der Gragt. Na het overlijden van tante Jans is het Agnus Dei geschonken aan de Stichting Nederlands Zouavenmuseum te Ouden bosch. Fred Hoek Volgens Van Dale was brat (borat) een soort sajet- garen, uit gekamde wol vervaardigd; minder soort van stopsajet. Sajet was tot garen gesponnen wol, meestal bijeen gebracht, maar niet gekamd., waar door het minder glad en vast is; getwijnd wollen brei en stopgaren. Met dank aan Jan Tromp voor het laten foto graferen van de Spaarman aquarei en Wil lem Woestenburg voor het beeldmateriaal. 35

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 35