ders van Neeltje. Deze had een zus, Trijn tje, die weer met mijn overgrootvader de hekelaar Jacobus Molenkamp huwde. Er waren dusfamiliale verbanden. Tante Jans en Jaapbuur, staan mij bij als een harmonisch stel. Jaapbuur was de goedheid zelve en heb ik helaas maar kort mogen meemaken, hij stierf in 1956. Daar tegen over de nors kijkende, maar liefdevolle tante Jans, die ik langer meemaakte. Omdat het PEN geen aftakking naar achteren had aan gelegd, hadden zij een gasaansluiting voor koken én verlichting. Voor de keuken was de gasaansluiting voor het gasstel en het licht de enige verwarming. Vele malen ben ik naar de gasfabriek gegaan om gaskous- jes en- munten voor hen te halen. Alleen gaskousjes voor in de kamer en in het keu kentje. Voor de rest gebruikte ze een zgn. blakertje om naar bed te gaan of om hun gang op te lichten. Het'toilet'was buiten, en stond op de gierkelder van buurman/boer Teun Papa. Tante Jans had de gewoonte om de deur open te houden als ze naar de wc ging. Wij hebben ons er nooit aan gestoord als we op de boenwal moesten zijn om lui ers uit te spoelen of om slootwater op te ha len. s'Zomers gebeurde dat wel eens als de planten in de tuin water moesten hebben, kraanwater was immers duur. Hun radio werd gevoed dooreen accu, maar wie hem oplaadde weet ik niet. De woonka mer zat in het midden van het huis met links een lager gelegen slaapkamer en daarnaast een klein, laag keukentje aan het einde van de afluiving. Langs de keuken en de slaap kamer liep een gang naar de woonkamer waar je met enkele treden in kwam. Rechts van de gang was een veestalling als ook aan de westelijke kant van de woonkamer, die beiden aansloten op de kapberg. Zelf heb ik niet meegemaakt dat er vee in stond, maar eerder stond daar gewoon een koe in de kost, die gevoerd werd met alles wat van de tuin kwam, louter voor de melk. Aquarel van Spaarman van het onderkomen van tante Jans en Jaapbuur, gemaakt vanaf de kerkhofbrug 32

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 32