TANTE JANS EN JAAPBUUR Fred Hoek, archivaris van de Oudheidkundige vereniging, is in dit periodiek een van de vaste schrijvers. In dit artikel neemt hij u mee naar zijn jeugdjaren aan de Rijper Rechtestraat, en legt treffend vast hoe ongecompliceerd zijn 'buurtjes' toentertijd woonden en leefden Onder deze namen waren ze mij bekend, althans gedurende mijn jeugd. Het was in die tijd een goed gebruik om de voornaam gelijk te laten volgen door 'buur'. Mijn ou ders deden dat, en als kind zijnde nam je dat over. Door er 'tanteen 'buur'voor en achter te plakken, werd het voor ons - ove rigens zonder dat we dit zelf beseften - als het ware legitiem om ze bij hun voornaam te noemen. Zij woonden bij ons'achterom'in een boer derijachtig onderkomen. Van voren leek het een kapberg waartegen en -voor twee stenen afluivingen leunden. Van achteren kwam de houten kapberg prominent in beeld. Het huidige, vernieuwde beeld, lijkt erop. Wij woonden toen aan de Rechtestraat 30 (nu 150), tussen de openbare school en Hanbuur. Han Stoop werkte bij Jan Groot uit De Woude, en controleerde de geniewerken die Groot uitvoerde. Zijn vrouw Mien dreef naast ons een kruidenierswinkel van De Spar. Hanbuur was alleen in weekeinden thuis en maakte dan op zaterdag z'n Spar ta motorfiets schoon. Hij waste hem en het motorblok reinigde hij met benzine, wat hij 'mondeling'van de tank overhevelde in een jampotje. De banden behandelde hij met zwarte schoensmeer. Afkomst Foto uit 7957. vlnr. Marie Woestenburg, Fred Fioek, Jaapbuur, Tante Jans en Anna Fioek-Schrama. We kwamen als buurkinde ren vaak bij tante Jans en Jaapbuur. Tante Jans was in 1882 geboren in de Beemster als Johanna Dekker, dochter van de arbeider Pieter Pieterz Dekker (1845-1937) en Marga- retha Jand. Sneek (1848-1926). Jaapbuur was tuinder en geboren in 1880 te Graft als zoon van de arbeider Klaas Willemz. Woestenburg (1853- 1920) en Neeltje Jacobd. Rid der (1853-1931). Zij waren op 18 mei 1904 in de Beemster gehuwd. Met Neeltje deelde onze familie gezamenlijke voorouders, n.l. Jacob Ridder en Guurtje Rutg(e)rink, de ou- 31

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 31