TOEN EN NU Voor elke nieuwe Kroniek bezoekt onze huisfotografe Thea Kolsteeg een locatie. Gewa pend met de oude foto of prentbriefkaart legt ze, uit precies hetzelfde camerastandpunt, de huidige situatie vast, waarna wij in deze rubriek kunnen vaststellen wat er allemaal is veranderd. Deze keer ging ze naar de Starnmeer, om een foto te nemen van Oost- Graftdijk, aan de overzijde van het Noordhollandsch kanaal. De foto 'van toen' is niet zo oud (hooguit de jaren zeventig van de vorige eeuw) en schijnbaar is er in de tussentijd ook niet zoveel veranderd. Maar nader beschouwd, buiten de veranderingen van het struweel, vallen er een paar dingen op. Allereerst de wallenkant met de'reling'die moest behoeden dat voertuigen de verkeer de richting kozen. En verkeer was er destijds genoeg, want, en dat is bijna niet meer voor te stellen, dit smalle weggetje was voor het gereedkomen van de provinciale weg N244, halverwege de jaren zeventig, de enige oost-west verbinding. Wie van Alkmaar naar Pur- merend wilde, of vice versa, moest door Oost-Graftdijk. Die reling was destijds gemaakt van geklonken T- en hoekstalen en liet openingen voor meerpalen (van afgedankte ka nonslopen), wasvrouwen en andere bedrijvigheden die iets met het Noordhollandsch kanaal te maken hadden. Sinds kort is de houten schroeiing verwijderd en vervangen door stalen damwandprofielen, een klus die anno 2014 nog steeds gaande is. Op het kanaal een zandboot, die waarschijnlijk net zijn vracht gelost heeft in Purmerend dat aan de oostkant is begonnen met de uitbreiding. Het zwarte schuurtje (voormalig hekelhok) waar jarenlang het geëmailleerde Exota re clamebord aan heeft gehangen, is er nog steeds en is, met het daarbij behorende huisje, inmiddels het enige Provinciale monument binnen onze gemeente. Achter het monu ment is de boel danig veranderd en bepalen tegenwoordig nieuwe bouwsels het sil houet. Ze hebben grovere maten en verstoren daarmee enigszins de kleinschaligheid van dit dorp, waarbij ook nog eens de uitvoering (aanzicht) bepaald niet aansluit bij het vroegere beeld van dit lintdorpje. Deze veranderingen hebben zich zo langzamerhand over het hele dorp uitgestrekt, zodat van het originele dorp niet veel is terug te vinden. Juist dit stukje is nog te koppelen aan het oorspronkelijke aanzicht. 27

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 27