Het Leeghwaterhuis gezien vanaf het Wollandje bij aanstaande koppels. Al snel ontstaat het beeld van de aanstaande, jonge bruidegom die door het voorgevelraam door de aan staande bruid naar binnen werd gehaald of gesleurd, afhankelijk van hun vurig verlangen. Door het voorhuis liep je naar achteren en kwam dan in de binnen- of achterkamer. Als op deze wijze de plattegrond zou worden gereconstrueerd zou, naar het inzicht van Herman Janse, een logischer 17e eeuwse plattegrond ontstaan. Hij vergeleek daarbij de plattegronden van andere 17e eeuwse panden in De Rijp en de Zaanstreek. Het later aangebouwde bedrijfsgedeelte aan de ach terzijde zou dan geen rol meer zou spelen bij de restauratie. Janse vermoedde dat het ach terdeel ooit een vierkantconstructie bevatte, dat reeds lang geleden was verdwenen en vervangen was door het deel wat Berkhout zich herinnerde. Het einde Vijftig jaar geleden, in hetvroegevoorjaarvan 1964, viel de sloophamer. Een paar maanden daarna stierf Jacobus Berkhout. Was het een nagel aan zijn doodkist geweest? In eigen beheer werd het pand gesloopt door de zonen Piet en Sjouke Berkhout en veehouder Jaap de Lange uit de Graftermeer. Het eiken wagenschot is verkocht en ging op in de restauratie van de kerk van Edam. De eiken zolderbalken werden opgekocht door Gerrit Vendel voor brugliggers naar zijn tuin in deWest- Beemster. De rest van het hout eindigde in de oven van bakker Besse- ling in Graft. De twee-onder-een-kapwoning die voor in de plaats kwam, heelde de straatwand weer, maar zal alleen een prijs krijgen voor functio naliteit. Goed beschouwd dateerde het huis uit het begin van de 17e eeuw, althans de stijlken merken die door Janse zo zorgvuldig waren verzameld, wezen allen in die richting. Het is jammer dat een zo karakteristiek 17e eeuws huis, zoals Herman Janse in gedachten had, niet met de in het vooruitzicht gestelde subsidie gerestaureerd kon worden. Het zal de tijd zijn geweest. De opkomst van het duurdere woningsegment was nog maar net begonnen en men was onzeker of de stijgen de trend zou doorzetten. Kortom: het was misschien niet het huis van Leeghwater, maar wel een huisje uit de Leegh- watertijd. Fred Hoek Bronnen: Een Kleine Chronyke Jan Adriaansz. Leegwater; Bouwkundige termen Dr. EJ. Haslinghuis; Houten Huizen HJanse; Restauratie Vademe cum Rijksdienst voor de Monumentenzorg; Kadastrale atlas van Noord-Holland 1832, deel 6 Graft-De Rijp; Noordhollands Dagblad en Nieuwe Noordhollandse Courant, december 1963; Piet Berkhout Jacobz. Fotomateriaal: Fred Hoeken Martin Dalenberg 24

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 24