v Hf III'S 'r'- HET LEEGHWATERHUIS, WESTEINDE 26 DE RIJP Tijdens de herfst van 1940, het eerste oor logsjaar, bezocht een (onbekend gebleven) H.B.O. student De Rijp. Hij verrichtte metin gen en tekende een reeks van historische gebouwen. Een van die gebouwen was het zogenaamde 'Leeghwaterhuis; Althans, on der die naam was het alom bekend onder de Rijper en Grafter bevolking. Leeghwater zou er zijn geboren en hebben gewerkt. behoorde dus, in zijn ogen, thuis in het rij tje indrukwekkende, historische gebouwen van De Rijp. Hij zou niet hebben bevroed dat ruim twintig jaar later het pand op de nomi natie zou staan om te worden gesloopt, en eigenlijk werd al twee jaar na zijn bezoek hier de eerste aanzet toe gegeven. Een stukje geschiedenis ,'lv Fi 1-- ijj-ayrJ -. Leeghwaterhuis vooraanzicht De student noemde het niet zo, maar gaf het de titel: 'Perceel Westeinde N° 3' (oude huisnummering). Het eindproduct voor zijn cursus, de tekening van het pand, geeft een fraai beeld van de voorzijde (zuid) en de oostgevel. Hij sierde de tekening verder op met gemaatvoerde details, welke hij aan de buitenzijde aantrof. Het Leeghwaterhuis Het is nooit met zekerheid vastgesteld dat Jan Adriaansz. Leeghwater er daadwerke lijk heeft gewoond. Over de bebouwing op het Westeinde schrijft hij in zijn Kleine Chronyke:IJsbrand Jansz. de Lange die op 't West-end van de Ryp woont in het derde huis bewesten de West ender brug diemen Jan Stynes-brug pleeg te noemen die heeft my verhaalt doen zijn Over-groot-Vader (genaamt Reyer) dat eerste huis op dat Erf liet timmeren (daar nu lange IJsbrant nog tegen woordig woon t) doen en stonden niet meer als zevenen twintig Huizen in de Ryp. Het is tot dusver de enige Leeghwater-bron waarin hetWesteinde aan de orde komt. Wanneer we overstappen naar de 19e eeuw komen we het pand tegen in de kadastrale atlas. Bijzonder om daar te ontdekken is dat het huis een hele poos in het bezit was van de aristocratische familie Boon. In de kadas trale atlas van 1832 stond het nog als bezit genoteerd van de kaaskoopman Wijnand Jansz. Boon (1762-1844), gehuwd met Maria Cornelisd. Bek. Met een ongedateerde, on derhandse akte van verkoop gaat het huis en erf, gelegen op hetWesteinde, kadastraal sectie B, no. 24, daarna over in handen van zijn broer Jan Boon. Deze Jan Boon was de reder die na zijn dood, op 31 maart 1847, met Koninklijke toestemming, in de Grote Kerk mocht worden begraven. 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 20