Masten in het nieuws Er verschijnen de laatste tijd veel artikelen in de media die de maatschappelijke onrust omtrent de hoogspanningsmasten extra aanwakkeren. Met de kennis van nu (een geliefde spreuk in Den Haag) heeft men op veel zaken een andere kijk gekregen. Neem bv. de lijn die achter Grootschermer loopt. Met de huidige richtlijnen zou deze niet eens meer gebouwd mogen worden (al zijn er zo links en rechts wel uitzonderingen). De bebouwing van Grootschermer staat ruim binnen de tegenwoordig gehanteerde en (Europees) veilig geachte, driehonderd meter zone. Volgens onderzoek zou het magneetveld allerlei gezondheidsrisico's met zich meebrengen, maar dit zou op z'n minst arbitrair genoemd kunnen worden, want de onderzoeken spreken elkaar te gen. De Tennet-folder zegt dat het 'niet erg waarschijnlijk' is dat de straling schadelijk is voor de gezondheid, en het zou ook een groot verschil maken of het een 150 Kv of een 380 Kv lijn betreft. Redelijk vaag dus, en de regering - zeker ook niet helemaal gerustgesteld - wil huiseigenaren uitkopen die er een in de achtertuin hebben staan. Dit gaat echter om ruim 400 gevallen en omdat het ze in Den Haag ontbreekt aan daadkracht en financiële middelen, wordt dit al tijden op de lange baan geschoven. Toch worden er hier en daar wel maatrege len genomen om verdere'schade'te beper ken. In Heerhugowaard bv. wordt in 2013/14 een deel van de lijn afgebroken en verka- beld omdat er nieuwe woonwijk zal verrij zen. Eigenbelang staat hier voorop, omdat men door de negatieve publiciteit bang is deze huizen aan de straatstenen niet kwijt te kunnen. De verkoopbrochures willen mooi, jong, gezond en succesvol uitdragen, en een mogelijk stralingsrisico past niet in dat plaatje. Ten slotte Wij zullen nog wel een poosje tegen die grijze reuzen aan moeten blijven kijken. Alleen al de 'poten'van de driehoek in ons gebied zijn ongeveer vijftien kilometer lang, en een snel rekensommetje leert ons dat - met de eerder geschetste 3.3 miljoen euro per kilometer - het Rijk ergens 50 mil joen euro vandaan moet zien te halen om al het leidingwerk onder de grond te krijgen. En dat allemaal voor ons uitzicht? Dat gaat nooit gebeuren, ben ik bang. Eric Berkhout Met dank aan Jan Pilkes, Jan Wind, Fred Hoek, Dirk Verveer, Jacob Brasser, Dick Annie Hoog land, Herman Meddens, Maarten Koel, Jan Reijne, Co Visser, Martien Verkerk, Andries de Jong, Cora Ney-Bruin, Willem Baartse, Henk Over de Linden, Cor Booy, Dick de Geus, Joop Visser en Piet Peek. Bronnen: www.hoogspanningsnet.nl; www.wiki- pedia.nl; Jhon van Veelen, Deschoonheid van hoog spanningslijnen in het Hollandse landschap-, www. delpher.nl; Regionaal Archief Alkmaar. Fotomateriaal: Jacob Brasser, E.Berkhout, www. hoogspanningsnet.nl en het OHV fotoarchief. De ijzelfoto op pagina 9 is'geleend'van Rob Bo- gaerts. 17

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 17