I I l I germeerpolder bij Zunderdorp, net onder Amsterdam-Noord, dan struikel je over de masten en is er sprake van een regelrechte aantasting van het landschap. de draden kunnen zitten omdat ze toch geen 'aarde'maken met de grond. Dit is - het woord zegt het al - een fabeltje. Het eerstgenoemde gedeelte - van Beverwijk naar Oterleek - gaat door de As- sendelfter polder en Krommeniedijk. Via de Oostwouderpolder, langs De Woude steekt ze de Markervaart over en gaat achter Markenbinnen om, de Starnmeer door. Bij West-Graftdijk wordt het Noord-Hollands Kanaal overgestoken en ver volgt de lijn haar weg door de Schermer en kruist de Diehuizer- en de Laanweg. Bij Stompetoren wordt de Noordervaart overgestoken, en iets verderop de Lange Molenweg. Na Oterleek vertakt de lijn zich naar eindstations Anna Paulowna en Westwoud. In de Schermer, tussen het Noord-Hollands kanaal en Oterleek, staan achtentwintig masten van het type twee-even- of Donaumast. 150 Kv Draadslachtoffers De zgn. draadslachtoffers zijn ook al jaren een heikel punt. Er zijn schattingen dat er in Nederland per jaar tussen de 500.000 en 1.000.000 vogels het loodje leggen doordat ze tegen de draden aanvliegen. Er is op dit gebied trouwens nog een interessante we tenswaardigheid, die de 'vogelfabel' wordt genoemd. Men denkt dat vogels veilig op Boven de 50.000 volt krijgt de vogel te maken met de zgn. zelfcapaciteit met als gevolg dat het (vogel)lichaam de lading op neemt en ook vasthoudt. De dood is dan on herroepelijk. Overigens vallen hier nauwe lijks slachtoffers bij; vogels voelen instinctief aan dat het niet kan, en zitten alleen op de bovenste kabels - de zogenaamde bliksem- draden - waar geen stroom op staat.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 16