Ondanks dat de loop van het tracé op de tekentafel was vastgesteld, viel er wel te praten als er 'speciale wensen' waren. In de Schermer wilde een veehouder persé een betonplaat onder de mast, zodat hij er met de tractor onderdoor kon rijden. Soms wilden ze de mast een meter of wat opge schoven hebben richting de slootkant en ook dat was (meestal) geen probleem. De masten staan zo'n driehonderd meter uit elkaar en een paar meter meer of minder maakte niet uit. Totdat de fundering uitge zet was, en de piketpalen geslagen waren, vanaf dat moment viel er niets meer te marchanderen. Van Oterleek richting Diemen De mastenbouwers en lijnwerkers had den na voltooiing koud de hielen gelicht of in september 1964 verschenen in de diverse dagbladen al weer de eerste 'Pro- vincialePublikaties'van de Commissie Elek triciteitswerken. De vraag naar elektriciteit bleef stijgen, dus men wilde weer een nieuw tracé aanleggen. En ging het vo rige nog louter door en over weidegebied, deze keer moest ook een natuurgebied als de Eilandspolder er aan geloven. Het zou verleidelijk zijn om te denken dat er een verband was tussen het gekozen tracé en het feit dat rond diezelfde tijd veel stukken land in eigendom kwamen van Staatsbos beheer. Bewijzen ontbreken, maar dat over land dat niet in particuliere handen was ook niet gesteggeld hoefde worden, was toch wel verdomd handig. Omdat het P.E.N. bouwde'in algemeen be lang', hadden ze een aparte status en was de bouwvergunning veelal niet veel meer dan een hamerstuk. Voor de zgn. PEN-huis- jes bijvoorbeeld, werden geen bouwleges betaald, en het is niet onmogelijk dat dit ook gold voor de masten. De eerdergenoemde commissie hield een inspraakavond in Purmerend. Een beetje voor de bühne misschien, want dat de lijn er zou komen, stond gewoon wel vast. Bur gemeester Driessen van (toen nog) Noord en Zuid Schermer was fel tegenstander en vond de masten afbreuk deden aan de schoonheid van zijn gemeente. Helemaal ongelijk had hij niet. De masten, die paral lel lopen aan de lintbebouwing, staan er dermate dicht op, dat de dorpssilhouet De mastenlijn achter Grootschermer gezien vanaf de toren van De Rijp

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 10