Tentoonstelling in Grafter raadhuis VAN AALUITVENTER TOT ZEILDOEKWEVER De nieuwe tentoonstelling in het Grafter raadhuis is gewijd aan de ambachten in het dorp Graft door de eeuwen heen. Onder de titel Van Aaluitventer tot Zeildoekwever - Ambachten van Graft is een greep gedaan in het objectendepot van het museum In 't Houten Huis. Kijk eens naar de voorgevel van het raadhuisje, voordat u via het trapje naar binnengaat. Een gevelsteen met het jaartal 1613, daarboven een haringbuis. Aan de top het wapen van Graft: een koe onder de boom. Dit verraadt een visserij en een agrarisch verleden. Hoe interessant kan het zijn om in de archieven te duiken en te zoeken welke ambach ten in het dorp Graft zijn uitgeoefend? Je kunt er de geschiedenis uit aflezen. Het aantal geeft de grootte van het dorp weer en de ambachten geven een indruk van de nering, en dus welvaart. Kijk eens naar de 17e eeuw; veel werkgelegenheid in de visserij. Niet alleen de vissers, maar ook de direct aan de visserij verbonden ambachten. Velen waren actief als touw slager, zeildoekwever, pottenbakker, timmerman (ook op een schip is een timmerman onontbeerlijk). Graft was een groot dorp, in het eerste kwart van de 17e eeuw zelfs dik 3000 inwoners. Daar is nu nog maar een kwart van over. Het aantal van zo'n 600 wonin gen toentertijd geeft ook aan dat er vele monden gevoed moesten worden. Met de teruggang van de visserij in het naastgelegen De Rijp, verdween langzamerhand ook in Graft grote delen van de werkgelegenheid. Ook het aantal inwoners nam daar mee af. Wat bleef is de agrarische sector; veeteelt, melkvee en de tuinderij. Natuurlijkook nog jarenlang de bakker, de kruidenier voor de dagelijkse levensbehoeften en een café 57

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 57