constructie dat het wel eens een stuk vroe ger kon zijn. Het was van oorsprong een daglonershuisje, dat pal aan de toen nog veel smallere weg stond. Later werd los van het huis, een schuur gezet. Het huis was toen inmiddels in bezit van een slager, die de schuur als slachtplaats gebruikte. Op de staanders zaten op diverse plaatsen nog de vleeshaken, en achter in de tuin kwam ik bij werkzaamheden nog koeienbotten en een koeienschedel tegen. Van deze laatste heb ik, om die koe uit de anonimiteit te halen, nog een beeld ge maakt. Later heeft men, om meer ruimte te creëren, tussen het huis en de schuur nog een achterhuis gebouwd. Het bewijs van deze volgorde vond ik met het opknappen van de schuur, waarvan de kap ook slecht was. Tijdens het slopen kwamen we water borden en windveren tegen, hier was het houten schot van het achterhuis tegenaan gebouwd. In die tijd is het, denk ik, weer verkocht. Deze keer aan iemand die er een café in begon en zo had Grootschermer zijn eigen dorpskroeg. Een goede keus, heel wat jon ge mensen kregen 'scharrel' en natuurlijk was er elk jaar de kermis. Boven werden 4 slaapkamertjes gebouwd die verhuurd wer den aan Eilandspoldervissers'van buiten! Het was dus jarenlang de dorpskroeg tot dat iemand anders, even verderop op het Noordeinde, de andere dorpskroeg De Jon ge Ruiter overnam. Het was een concurrent, maar de oude kroeg bleef toch genoeg aan loop houden om dit het hoofd te kunnen bieden. Tot op zekere dag de eigenaar van 'onze'dorpskroeg het pand wilde verkopen. Misschien zag hij dat hij de strijd langzaam Noordeinde 24 in Grootschermer, toen nog dorpskroeg. 53

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 53