met een gebouw van 16 mtr. hoog). Ook had de buitenmuur opnieuw gevoegd moeten worden met een snijvoeg en de kwikbarometer had gemaakt moeten wor den. Deze laatste was stukgemaakt door een van de kinderen die het huis ooit heeft bewoond. Er ontbrak een stuk van de gla zen bus, en het kwik. Uit een oud schrij ven bleek dat een zekere J.B. Blaauw, één van de drie regenten van het weeshuis, na het gereedkomen van het pand, heeft voorgesteld een wijzerbarometer voor de gemeenschap te laten plaatsen. Dat is ge beurd op 19 december 1865, hetzelfde jaar dat het weeshuis gereedkwam. Door de crisis een (paar) stapje(s) terug In 1980 brak de recessie uit en als zelfstan dig grafisch ontwerper kreeg ik het flink voor mijn kiezen. Reclame was het eerste waar op bezuinigd werd. Ik had heel wei nig werk en onze reserves teerde heel snel in. Een hypotheek tegen, zeg maar 12.5 rente, en alle vaste lasten gingen ook ge woon door. In diezelfde tijd begonnen mijn ouders in Grootschermer te klagen over de grootte van het huis,betreffende het schoonhou den, het werd te veel werk voor ze. Toen rees bij ons het plan om in godsnaam het weeshuis maar in de verkoop te zetten, voor mijn ouders een kleiner huis te zoe ken, en zelf in Grootschermer te gaan wo nen. Om een nieuw huis voor mijn ouders te vinden, was niet zo moeilijk, maar het weeshuis verkopen, dat was van een heel andere orde. Het was door aankoop en ver bouwing een kostbaar pand geworden en er was niemand die ervoor wilde betalen wat het waard was. Uiteindelijk werd het na 2 jaar verkocht voor iets meer dan de helft dan wat wij hadden uitgegeven. Nu, in deze tijd, is er weer ongeveer hetzelfde aan de hand, met dit verschil dat de rente stand totaal nietmeertevergelijken is.Het was vrij pijnlijk, zo'n fijn huis waar we onze hele 'ziel en zaligheid' in hadden gelegd, voor een appel en een ei te moeten verko pen. Het was in 1984 toen we ons huis aan het Noordeinde in Grootschermer betrok ken, nadat we eerst mijn ouders hadden verhuisd naar Z.O. Beemster. Ons nieuwe onderkomen was in geen enkel opzicht te vergelijken. We moesten improviseren met ons gezin. Onze dochters voelden zich er wonderwel thuis, terwijl ze toch piep kleine kamertjes kregen. Hier paste alleen een bed en een kast en er was geen ver warming. Voor ons was het afzien, maar het uitzicht voor over de Schermer en achter over de Eilandspolder, maakte veel goed. De ver bouwing van dit huis ging stap voor stap; eerst een andere badkamer en een werk ruimte voor mij maken, en dan weer een aantal jaren niets. Noordeinde 24 Grootschermer, een HUIS MET VELE GEDAANTES Langzamerhand verbeterde de economi sche situatie, waardoor we in staat waren een rigoureuze verbouwing te starten. Te beginnen met een geheel nieuwe kap. Daar onder moesten we de 1e verdieping indelen en als laatste ging de benedenverdieping op de schop. En alles zoveel mogelijk in stijl. Voordat we aan de kap begonnen, kwam er een bouwkundige van de gemeente kij ken naar de oude situatie. Het was een to taal doorgezakte, aangevreten sporenkap (dunne stammetjes met riet, panlatten en afgesloten met pannen). Als het hard waai de zag het op zolder grijs van het stof. Wij hadden begrepen dat het huis van begin 1800 was, maar de deskundige zag aan de 52

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 52