VAN DE REDACTIE.. In de vorige Kroniek stonden twee arti kelen die nogal wat losgemaakt hebben onder de lezers. We zouden ons er gemak kelijk vanaf kunnen maken door te zeggen: het zijn ingezonden stukken, dus als er wat aan schort, kunnen wij daar niets aan doen. Dit is een mogelijkheid, maar de redactie is echter van mening dat er altijd een zekere eindverantwoording is, en daar komt nog bij dat we wel graag willen dat het klopt wat er in de Kroniek staat. Aan de andere kant moeten we ook realistisch blijven, want niet op elk stuk is hoor en wederhoor toe te pas sen. Vaak is het gewoon te lang geleden en is er niemand meer waar het verhaal bij te verifiëren valt. Voor de artikelen in de vorige Kroniek ging die vlieger in beide gevallen niet op; het was én niet te lang geleden én er waren nog mensen waar navraag bij te doen was. Laten we beginnen met de ingezonden brief van dhr. Fuchs uit Hillegom. De Kro niek was nog geen dag de deur uit of de redactie had een lange mail van dhr. Cor Booy in de inbox. Tijdens de crash van het vliegtuig zat hij als evacué in West-Graftdijk op de eerste rang. Hij had geconstateerd dat het stuk een aantal onjuistheden bevatte. Zo was het geen Engels vliegtuig, maar een Ameri kaanse Liberator, en waren de uitvoerende aan Duitse kant van de Wehrmacht en niet van de SS. Details zou je zeggen, maar hij heeft een punt als hij zegt 'dat je bij de fei ten moet blijven'en uit moet kijken dat er geen dingen bijverzonnen worden. Met dit laatste doelde hij op de zinsnede over 'het vluchten over de daken en bij anderen in bed vallen! Volgens de ingezonden brief is het 'nooit tot represaillemaatregelen gekomen! Toch heeft de gebeurtenis met het vliegtuig voor verschillende Rijpers nare consequenties gehad. Er werden er een aantal meegno men naar Graft om daar'tegen de muur'te worden gezet. Gelukkig voor hen kwam de laatste, ontbrekende Amerikaan net aange wandeld vanuit de Graftermeer. Ondanks dat ze allemaal gepakt waren, zijn er daarna toch nog verschillende Rijpers afgevoerd naar Amsterdam, Amersfoort en uitein delijk Duitsland. Wel zijn allen ongedeerd huiswaarts gekeerd, zo schrijf Dirkjan Nat. Andries de Jong uit Uitgeest wist nog te melden dat de dorpsomroeper Jan Zwerver heette, zonder'de'. Soortgelijk reacties kregen wij op het arti kel 'Oorlogsslachtoffers'van Hans Keuning, op pagina 30. Eerst vernamen we al van en kele attente lezers dat na Kuin niet Brouwer de zaak betrok, maar Jan Kostelijk en Janny Bom. Dit gezegd hebbende, gaan we naar de heer Paul Verra uit Middenbeemster. Deze gaf aan ooggetuige te zijn geweest van het voorval dat Hans Keuning beschreef in zijn artikel. Ondergetekende heeft de heer Verra ge sproken en deze vertelde het volgende: "Ik ben van Friese komaf en in de oorlog werkte ik bij melkfabriek 'De Tijd' in de Beemster. Ik was in de Rechtestraat in de kost, bij Langerijs. Arie Kuin kende ik goed, en ik nam vanaf de fabriek vaak een paar flessen melk voor hem mee. Op die be wuste dag liep ik bij hem binnen en zette de melk in de keuken. Na een kort praatje vertrok ik weer. Buiten trof ik enkele kennis sen, waaronder Jan Leguit, waarmee ik nog even aan de praat raakte. Plotseling klonk er een schreeuw. "Brand!" Al heel snel kwam Arie Kuin naar buiten gelopen. Zijn gezicht was geschroeid en in zijn armen droeg hij

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 4