UIT DE PEN VAN. LUC POSTMA Het weeshuis in De Rijp, een echte UITDAGING (het vervolg) In 1977, tijdens een wandeling door het dorp, zag ik dat het Doopsgezinde wees huis aan de Tuingracht te koop stond. Ik had dit altijd al een intrigerend pand ge vonden. Ondanks de verwaarloosde staat had het nog steeds een bepaalde waar digheid. Eerst heb ik mijn buurman Ger Lijnes warm gemaakt om het pand samen te gaan bekijken en eventueel te kopen, want om dit alleen te doen leek me een beetje teveel van het goede. In eerste in stantie was het niet eens te bezichtigen, want het was gekocht door een of andere onroerend goed firma. We moesten maar met hen contact opnemen. Het draaide op niets uit. De heren overvroegen, en wilden het liefst de helft zwart. Buiten dat wij dat niet wilden, hadden we het ook niet. Dus terug naar het weeshuis. In een gesprek met de bewoner bleek dat er sprake was van een voorlopig koopcontract met die firma. Wij stelden voor het pand te bezich tigen en eventueel een bod uit te brengen. Hoog genoeg om de boete te kunnen be talen en ook om er nog iets wijzer van te kunnen worden. Het bleek vreselijk verwaarloosd en er was bijna niets over van het oorspronkelijke interieur. De linkerkant, de oorspronkelijke 'ouder kant', was door de laatste bewoner, een koopman, ingericht als opslagplaats voor opgekochte winkelspullen. De in een recenter verleden gemaakte verlaagde plafonds hadden de originele stucwerk plafonds compleet vernield. De rechterzij de, 'de wezenkant' was naar de smaak van de bewoner vertimmerd en zag er nog het minst beroerd uit. Op de marmeren vloer in de hal lagen een paar motorblokken en diverse ramen en onderdorpels waren ver rot. Dat er zo in huisgehouden was, kwam doordat er in de voorgaande jaren veel ver schillende gezinnen in hadden gewoond. In een bepaalde periode waren dit er 3 en allemaal hadden ze zo hun steentje bijge dragen aan het verval. Het dak dat overi gens een fraaie balkonconstructie bleek te hebben was lek bij een kil van de dakka pel aan de voorzijde. Daar stond een oude badkuip onder (zo'n mooie diepe, met zo'n brede, ronde rand), die we later hebben laten inbouwen in de badkamer. Van de achtertuin was ooknietveel over. Naarver- luid was het vroeger een fruitboomgaard geweest met gras, en paadjes met gele steentjes. Nu lag het tot het aan washok bij de Buizenhaven vol met Stelconplaten En toch zagen we er brood in en brachten een bod uit. Dit werd geaccepteerd en toen we bij notaris Feikema vandaan kwamen wa ren we eigenaars van een voormalig wees huis uit 1865. We hadden het gevierd in 49

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 49