Nieuwe tak: De broeierij Naast het buiten telen van tulpen gingen eindjaren zestig ook een aantal bedrijven in Graft en De Rijp over tot het in de winter in bloei trekken van tulpen; het zogenaamde broeien. De winter was voor de bollenboer een relatief rustige periode. De broeierij werd gezien als een mooie opvulling van de tijd en een aardige extra aanvulling van de inkomsten. Bedrijven met namen als Stoop, Taam, Grasboer, Bakker en Roelofsen beten het spits af. De firma Poel, nog steeds een gemengd bedrijf, volgde in 1973. In dat jaar kwam zoon Peter in het bedrijf en werd de eerste kas gebouwd. De tulpen werden in het najaar binnen, in met potgrond gevul de kistjes, opgeplant en omdat een koelcel nog een onbekend fenomeen was, buiten ingekuild. Als de bollen voldoende lang een koudeperiode hadden gehad, werden ze in de kas in bloei getrokken. Zodra de bloem zichtbaar werd, werden ze geplukt, ontbold, gebost en veilingklaar gemaakt. Allemaal handwerk dat men door eigen uitvindingen probeerde te vergemakkelij ken. Ook op het gebied van transport was nog niets geregeld en aanvankelijk bracht men het eindproduct zelf naar de veiling in Beverwijk. Lekker primitief in busjes en op de achterbank van een personenwagen. Na de sluiting van deze bloemenveiling in de jaren tachtig, werden de tulpen met transportbedrijf De Boer naar de veiling in Rijnsburg gebracht. Die had er toentertijd speciaal een wagen voor rijden. Hoe an ders is dat nu? Door gebrek aan opvolging en rendement zijn er in en om de Rijp nog slechts twee bedrijven actief in de broeierij. Oranje tulpen In 2013 was De Rijp nog even nationaal nieuws, waar het om de tulp ging. In 2012 was bekend gemaakt dat koningin Beatrix op 30 april 2013 onder meer De Rijp zou be zoeken. Voor de firma's Poel en Stoop re den om alvast oranje tulpen op te planten voor de broeierij, zodat die op Koningin nedag een mooi eerbetoon aan de vorstin zouden zijn. Een mooi plan, dat echter op 31 januari 2013 in duigen viel. Op die dag kondigde de koningin haar aftreden aan, zodat 30 april geen dagje op stap met de Koninklijke familie werd, maar de troons wisseling in Amsterdam. Toch waren de tulpen niet voor niets in bloei getrokken. De initiatiefnemers zochten contact met de gemeente Amsterdam, die de oran je tulpen graag wilde hebben voor het bloemwerk. Wie goed heeft opgelet tij dens de televisie-uitzending, heeft de tul pen uit Graft en De Rijp kunnen zien. Poel Bloembollen: van 50 rr naar 37 ha Een van de twee bedrijven die al meer dan vijftig jaar actief zijn in de tulpenteelt is Poel Bloembollen bv, waar in het bovenstaande artikel al enkele malen over is geschreven. De geschiedenis van dit bedrijf laat zien hoe de tulpenteelt zich in De Rijp heeft ontwik keld. Zoals gezegd starte het bedrijf in 1959 met de teelt, en maakte door de jaren heen een mooie ontwikkeling door, die echter niet al tijd even gemakkelijk ging. Vader Piet Poel herinnert zich nog goed hoe lastig het was om de bollenteelt te laten groeien binnen het gemengde bedrijf dat hij samen met zijn broer Henk bestierde. Hij vertelt: "Groei was nodig, maar daarvoor moest geld op tafel komen en dat hadden we niet. Ik wilde het bij mijn vader lenen of bij de bank. Vader wilde niet en bij de bank was ook lastig om dat hij daar de voorzitter van was. De bank wilde twee borgen; en ik had er al een die wel wilde, alleen mijn vader zag het niet zit-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 41