Machinaal rooien op de zandgronden was al bekend, maar dit was voor telers op de kleigrond een geheel nieuwe tak van sport. De in 1988 opgerichte Bloembollenteeltstu dieclub Graft-De Rijp e.o. besloot daar snel bij te zijn. De eerste netten kwamen ook uit Duitsland, en in Middenbeemster werd op initiatief van de studieclub, in samenwer king met het IMAG in Wageningen en in de persoon van bloembollenonderzoeker Romke Bijl, een proefveld aangelegd. De belangstelling was enorm. In het voorjaar van 1993 kwam zo'n 350 man kijken hoe de bollen er bij stonden. Op 1 juli 1993 zag het zwart van het volk op datzelfde perceel. Er moest nog één bed worden gerooid, en daar kwam zo'n 750 man op af. Groot voordeel van de teelt in netten was (en is) dat het handwerk grotendeels over bodig maakt. De plantmachine schuift de grond open, rolt een ondernet uit waarop de bollen worden gestrooid. Hier overheen wordt een tweede net aangebracht en ver volgens wordt de opengeschoven grond weer teruggebracht. Bij het rooien worden beide netten gelijktijdig uit de grond ge haald, afzonderlijk opgerold, en komen de bollen in kisten of wagens terecht. Aanvankelijk ging zowel het planten als het rooien heel moeizaam. Land is natuurlijk nooit helemaal vlak en als de bollen wat dieper stonden, lagen er soms te grote hoe veelheden grond op de netten. Het gevolg: brekende netten en moedeloze bollenboe- ren. Eigenlijk niet zo vreemd, want de tech niek stond zoals gezegd nog volledig in de kinderschoenen en moest nog helemaal ontwikkeld worden. Toch had iedereen er vertrouwen in dat het goed zou komen. En dat was ook zo. De beide bedrijven, Pieter Stoop en Poel Bloembollen bv, in Graft-De Rijp telen nu het merendeel van hun tulpen in netten. Met de meest moderne, compu tergestuurde technieken in combinatie met GPS-navigatie zijn de machines momenteel zeer betrouwbaar te noemen. Bollen die te diep staan? Dat is verleden tijd, want de computer meet bij het planten de hoogte van het maaiveld, en zo zit de moderne ma chine vol met snufjes waar men eind jaren vijftig niet eens van durfde te dromen. Op één ding heeft men overigens nog steeds geen vat: het weer: Met regen is Beemsterklei én bollenrooien geen goede combinatie, dat was vroeger zo met het handmatig rapen, en dat is nog steeds het geval. 39

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 39