4»> Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur Organiseren De bloembollensector doet al sinds 1860 aan belangenbehartiging, destijds via de 'Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur'(AVB) .Vanaf 1960, na het eeuw feest, mochten zij het predicaat'Koninklijk' voeren en de werd de naam veranderd in KAVB. Het logo van de overkoepelende organisatie. Sinds 1879 kent die vereniging een afde lingsstructuur, en met zoveel telers konden ze in deze contreien niet achterblijven. Op 11 juni 1964 werd de afdeling De Rijp-Graft opgericht. C.J.(Cees) Stoop werd voorzitter, RJ.(Piet) Poel tweede voorzitter, M.(Rinus) Roelofsen secretaris, M.(Martien)Taam pen ningmeester en Jac. Smit commissaris. De afdeling vormt de verbinding tussen de te lers en het hoofdkantoor in Haarlem (later Hillegom). Zo'n beetje alle telers werden lid, en één of meer keren per jaar kwam men bijeen om allerlei zaken, die in de eigen re gio of in de sector speelden, te bespreken. Midden jaren '90 fuseerden een aantal af delingen in de regio tot de afdeling Wes- terkoggenland. Later is de afdeling De Rijp-Graft hier ook onderdeel van gaan uit maken. Van plank tot net De mechanisatie stond aanvankelijk nog in de kinderschoenen. Tulpen telen was vooral veel handwerk. Vader Piet Poel weet het nog goed: "Het planten ging 'op de plank'. We hadden een éénrijige Konings planter die in het begin nog op spierkracht voortbewogen moest worden. We reden over een plank, en de planter strooide de bollen in een met de hand gegraven veur. Daarna werden de planken gekeerd en werd in de vrijgekomen strook grond een nieuwe veur gespit. Met deze grond werd de eerder geplantte regel weer toegedekt. En zo gingen we weer naar de volgende. Voor het rooien gebruikten we een ploeg, die in het eerste jaar nog werd getrokken door een paard. Het rapen van de bollen was vanzelfsprekend ook handwerk". Langzamerhand werden er betere tech nieken toegepast. Eind jaren zestig werd de éénrijer vervangen door een zesrijige planter, die al snel door vijf bedrijven, t.w. Cees Stoop, Piet en Theo Stoop, Gebr. Roe lofsen, Martien Taam en de gebroeders Poel werd gekocht. De rupsen van de trac tor die hier voor stond, waren met hou ten blokjes breder gemaakt, om zo meer draagkracht te verkrijgen. Het gezamenlijk aanschaffen van machines werd 'De Plant- combinatie' genoemd en deze heeft tot 1994 bestaan. Een paar jaar daarvoor was er uit Duitsland een revolutionaire nieuwe uitvinding komen overwaaien: teelt in netten. Een 6 rijige Koningsplanter. 38

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 38