DE MAN DIE IN DE PUT SPRONG WILLEM SCHERMERHORN 1894-1977 Boom Deel 5: Overgangsjaren en nadagen In juli 1948 waren Tweede Kamerver kiezingen nodig in verband met een grondwetsherziening, betreffend de nieuwe verhouding tussen Nederland en Indonesië. Bij die verkiezingen werd Drees de enige lijsttrekker van de PvdA. Schermerhorn vervulde geen hoofdrol meer. Hij kwam wel in de Tweede Ka mer, waar hij hoorde tot de zes tegen stemmers in de PvdA bij de tweede politionele actie in december 1948. En van 1951 tot 1963 maakte hij deel uit van de Eerste Kamer voor de PvdA. De acti viteiten van Schermerhorn gingen ook weer in de richting van de luchtkarte- ring. Schermerhorn overleed op 10 maart 1977. De rouwdienst op 25 maart werd gehouden in de hervormde kerk in Stompetoren. De urn met Schermer- HERMAN LANGEVELD toen de formatie van het kabinet Beel in de slotfase was gekomen, werd beslist dat hij voorzitter werd van de Commissie Ge neraal, belast met de afwikkeling van de Indonesische kwestie. Dit werd waarschijn lijk de moeilijkste klus uit de carrière van Schermerhorn. Het akkoord van Linggad- jati, ongetwijfeld een grote verdienste van Schermerhorn, de'aankleding'ervan en de onderhandelingen uitmondend in de eer ste politionele actie. Ook hier een item waar later lang en breed over gesproken is, het zogeheten 'pesthaard-telegram' dat Scher merhorn vlak voor de actie aan Jonkman persoonlijk verstuurde -Jonkman was de minister van Overzeese Gebiedsdelen in ka binet Beel I. De schrijver van deze recensie kan zich ookhier niet aan de indrukonttrek- ken dat de loyaliteit van Schermerhorn ten opzichte van zijn partij groter was dan omgekeerd. horns as werd bijgezet in het familiegraf bij de kerk. Op dezelfde begraafplaats waar zijn neef Dirk de Boer, diens zoon Piet en de andere slachtoffers van het drama van Houtlust uit 1944 begraven lagen. Herman Langeveld: 'Zo sloot de cirkel van Willem Schermerhorns leven zich: in de Schermer was hij geboren, en de aarde van de Scher mer werd ook zijn laatste rustplaats.' Dick Mantel De man die in de put sprong. Willem Schermerhorn 1894-1977 Auteur: Herman Langeveld Uitgeverij Boom Paperback; 624 pagina's; 35 euro ISBN13:9789089532770

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 36