horn, als kampoudste in het gijzelaarskamp Beekvliet in Sint-Michielsgestel, leverde aan de gedachtewisseling hoe het na de oorlog zou moeten worden. Hij werd in 1942 opgepakt en daar ondergebracht. In december 1943 hoorde Schermerhorn tot de gijzelaars die uit Beekvliet werden vrij gelaten. Hij leefde ondergedoken in Am sterdam van januari 1943 tot mei 1945. Na zijn vrijlating vertoefde hij ook vaak in de Schermer, met name bij zijn zuster en zijn zwager. Zijn zuster Nelie Schermerhorn was in 1939 getrouwd met Joop de Jong, predikant in Stompetoren.Ookdie periode komt uitgebreid aan de orde, inclusief'het drama van Houtlust'. In de nacht van tien op elf oktober 1944 werd op de ringvaartbrug bij Rustenburg een vrachtauto met een ploeg van de Bin nenlandse Strijdkrachten, belast met het ophalen van een wapendropping in de Wogmeer, beschoten door een groep land- wachters. Gerard Veldman kwam hierbij om het leven. Dit vuurgevecht staat bekend als de'slag bij Rustenburg'. De opbergplek voor de wapens was de boerderij Houtlust aan de Zuidervaart in de Schermer. Deze boerderij werd bewoond door Piet de Boer, zijn echtgenote Trien de Boer-Stam en hun twee nog heel jonge kinderen. Piet de Boer was een zoon van Dirk de Boer, een volle neef van Willem Schermerhorn. Halver wege de ochtend van de elfde oktober arri veerde een ware legermacht van de Sicher- heitspolizei en de Ordnungspolizei, onder persoonlijke leiding van Willy Lages, bij Houtlust. Piet de Boer en zijn vader Dirk de Boer werden doodgeschoten en nog drie andere leden van de verzetsgroep en een onderduiker. De boerderij werd in brand gestoken. Willem Schermerhorn was enke le uren daarvoor uit de Schermer vertrok ken. Hij had, en daar heeft hij zijn hele leven spijt van gehad, zijn neef Dirk de Boer niet geadviseerd de boerderij te ontruimen. Dit omdat hij ervan overtuigd was dat de naam van de boerderij niet bij de Duitsers bekend was. Deel 3: Regeringsjaar Direct na de bevrijding werd de NVB (de Nederlandse Volksbeweging) opgericht, een logisch uitvloeisel van het Gestels be raad. Willem Schermerhorn was ook actief tijdens de voorbereidingsperiode bij de op richting van de PvdA. In febr. 1946 ontstond de PvdA door samengaan van de SDAP, de VDB (de Vrijzinnig Democratische Bond), de CDU (de Christen-Democratische Unie) en de'Daklozen', afkomstig uit NVB kring. De biografie ontleent zijn titel aan de reactie van Willem Schermerhorn toen Wilhelmina aan hem en Drees in mei 1945 vroeg een ka binet te formeren. Schermerhorn reageerde met de woorden:"Majesteit, wie in deze put springt, is een verloren mens", om vervol gens de opdracht te aanvaarden. Willem Schermerhorn werd de eerste naoorlogse minister-president. Tot de verkiezingen in 1946. De KVP werd toen de grootste partij en Beel werd de nieuwe minister-president. Heel interessant is de vraag waarom toen de periode van directe politieke activiteit eindigde. Willem Schermerhorn werd geen minister of zoiets. Herman Langeveld gaat hier uitgebreid op in. Zijn mening is dat de uitslag van de verkiezingen doorslag gevend was - de doorbraak bleef uit en de PvdA verloor de verkiezingen. De schrijver van deze recensie is geneigd de reden meer intern in de PvdA te zoeken. De partij maak te zich niet sterk voor Schermerhorn. Deel 4: Tropenjaar Het politieke werk was voor Schermer horn zeker nog niet afgelopen. In juni 1946, 35

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 35