DE MAN DIE IN DE PUT SPRONG. WILLEM SCHERMERHORN 1894-1977 De biografie van de eerste naoorlogse minister-president Om verschillende redenen kan deze biografie van harte aanbevolen worden om te lezen. Wat zijn de redenen kort samengevat? De biografie is pakkend, goed en deskundig geschreven. Her man Langeveld maakt zijn faam als schrijver van biografieën volledig waar. Hij publiceerde eer der een tweedelige biografie van Hendrikus Colijn. Verdere redenen: de levensloop van Willem Schermerhorn is een zeer boeiende, zijn wetenschappelijke carrière, zijn rol in de vooroorlogse democratische beweging Eenheid door Democratie, zijn vooraanstaande rol in het gijzelaars kamp in Sint-Michielsgestel en bij de oprichting van de Nederlandse Volksbeweging, de voor loper van de Partij van de Arbeid. Verder het feit dat Wilhelmina hem (samen met Drees) koos om het eerste naoorlogse kabinet te formeren. Een kabinet waarvan Schermerhorn minister president werd. En zijn rol als voorzitter van de Commissie-Generaal die de Indonesische kwestie tot een goed einde moest brengen. En niet als minst belangrijke reden: Willem Schermerhorn was en bleef een man van de Noordei ndermeer, in iets groter verband gezien, van de Schermer. Zoals Herman Langeveld het formuleert: 'Zijn hele leven zou Willem Schermerhorn zich nauw verbonden blijven voelen met de streek waaruit hij afkomstig was, het Schermereiland en de Schermerpolder.' Vrij kort voor zijn overlijden trad Willem Schermerhorn nog op als adviseur bij een fusie van waterschappen, o.a. de Schermeer. Herman Langeveld: 'Het mag dan ook symbo lisch heten dat, na zijn overlijden in 1977, de urn met zijn as bijgezet werd in het familiegraf bij de kerk van Stompetoren, de centrale plaats van de Schermer.' De biografie bestaat uit vijf delen. Voor elk wat wils in deze omvangrijke, volledige beschrijving van het leven van een boeiende persoonlijkheid, van een man van de Schermer. Deel 1: Leer- en hoogleraarsjaren. De auteur gaat daarbij in op het gezin waaruit Willem Schermerhorn voortkwam en op zijn schoolopleiding. Grootschermer met meester Ditmars en de HBS in Alkmaar, waar zijn wiskundeleraar Peteri hem waar schijnlijk stimuleerde om aan de TH in Delft te gaan studeren. Hij startte in 1913 met zijn studie, in 1918 studeerde hij af als civiel inge nieur en in 1926 volgde hij zijn leermeester professor Heuvelink op als hoogleraar. Hij werd een beroemdheid in de wereld van de luchtkartering. Heel boeiend is ook met name onderdeel 4 van dit deel 'Geëngageerd intellectueel 1924-1940'. Uitgebreid wordt daarin de eer ste kennismaking van Willem Schermerhorn met de politiek en het maatschappelijk le ven beschreven. Zijn activiteiten in de VCSB (Vrijzinnig Christelijke Studentenbond), de VPRO en zijn politieke route: via de Liberale Staatspartij 'de Vrijheidsbond', de VDB (Vrij zinnig Democratische Bond) en vooral de beweging EDD (Eenheid door Democratie). Ook in die periode blijkt duidelijk de verbon denheid van Schermerhorn met de boeren gemeenschap. Via onder meer zijn radiocur sus 'De boeren in onze volksgemeenschap' voor de VPRO en negen artikelen over dit onderwerp in Vrije Geluiden. Deel 2: Oorlogsjaren Heel boeiend is de bijdrage die Schermer- 34

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 34