De eerste tractor in de Starnmeer een Massey Harris Pony. jarenlang los opgestoken met de vork en ging met een stokoude Jacobsladder het binnenste van de boerderij in. Pas de laatste jaren verscheen er ook wel eens een loon werker op het erf met een balenpers Tractoren waren er zat. De opa van mijn vrouw was in de jaren vijftig een van de eer ste boeren in de Starnmeer met zo'n ding. Een Massey Harris Pony, en later een Lanz Bulldog, die door het vele werk tot op de draad toe versleten was. Verder was er nog een Zetor, een John Deere en een McCor- mick, die het ook op petroleum deed. Ook toebehoren als een cyclomaaier en een acrobaat waren - zij het stokoud - aanwezig, en functioneerden ook. Begin jaren negentig lieten ze het boeren bedrijfvoor wat het was. In de eerste winter zonder koeien op stal raakte alles bevroren. Koeienlijven geven best veel warmte af, zo bleek. Het verval zette door. De scharnieren van de darsdeuren hadden het begeven, en kauw tjes trokken aan de binnenkant al het riet uit het dak. Bij elke storm hield je je hart vast, maar wonderwel is er nooit een dakvlak kaal gewaaid. Veel dingen hadden na de bedrijfsbeëindi ging een plek gekregen, en waren daarna nooit meer verplaatst. Mijn schoonouders waren niet van het weggooien. Er was een tijdperk afgesloten, maar de boerderij en alle spullen hielden de herinnering daaraan levendig, met name voor mijn schoonvader. Hij hing nogal aan de slogan: 'Vroeger was alles beter'. Natuurlijk was wel het een en ander veran derd. Zo werd de stal in tweeën gedeeld, en waar voorheen de koeien stonden, stond het nu vol met....laat ik het maar'spullen' noemen. Zo hebben ze daar nog ruim nog ruim twintig jaar gewoond. Pas nadat mijn schoonvader een paar jaar geleden over leed, hield mijn schoonmoeder het er ook voor gezien. Maar toen ze dat deed, was bijna alles er nog. En in theorie...al zou je de boel weer hebben uitgeruimd, al had je weer een Pet- tertje voor de vacuümpomp gezet, al had je er weer twintig koeien ingezet, dan had het zo weer door kunnen gaan waar het twintig jaar geleden was gestopt. 29

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 29