Toen we verkering kregen, haalde ik haar al tijd op om te gaan stappen. Deze ophaalbe- zoekjes waren al gauw van zeer korte duur. Ook ik had al eens een hint gekregen in de kroeg, en ook had m'n knappe goed al eens onder de mestspatten gezeten toen een koe precies op het moment dat ik langsliep/iets liet ploffen'in de groep. Toen ik dat eenmaal doorhad, volgde ik een vast patroon: de staldeur deed ik op een kier om te kijken of alle koeienstaarten laag waren. Rennen was daarna de enige optie, en wel naar het voor de keukendeur geparkeerde zgn. spatschot. Daarachter wasje relatief veilig. Het record van de staldeur naar de keukendeur, wat ik in die tijd vestigde, staat nog steeds op mijn naam. Vaak stond mijn vriendin al klaar voor vertrek en dan herhaalde het ritueel zich, maar dan de andere kant op.. Melken Gemolken werd er natuurlijk ook. Ik durf de mezelf geen expert te noemen op het gebied van het boerenbedrijf, maar het viel me al direct op dat hier geen glazen melktransportleiding boven de koeien hing. Wel een stalen buizenstelsel, maar dat kon het niet zijn. Hoe deden ze dat dan?Toen ikeen paarweken later een keer binnenkwam onder 'meikerstijd', werd ik op mijn wenken bediend. Mijn schoonou ders, beiden uitgedost in blauwe overall, zaten voor de tweede keer die dag volop in het melkritueel. Al gauw zag ik dat die stalen buizen onderdeel waren van een vacuümsysteem, dat 'Surge-melken' werd genoemd. Even verderop brulde een Pet ter dieselmotor om de vacuümpomp aan de gang te houden. Onder de koe werd d.m.v. een leren riem (ook wel singel) en stalen beugel, een roestvrijstalen (of alu minium) ketel gehangen, waarna de slang met de tepelhouders naar de ketel ging. Een aparte slang werd aan de stalen lei ding bevestigd en het openzetten van het kraantje maakte dat het proces in werking trad. Twee koeien per keer, en de ketel werd weer leeggegoten in een emmer. Vervolgens ging de melk door een soort filter (een teems) de melktank in. Als je die manier van melken vergelijk met hoe dat nu gaat, dan denk je wel eens: wat

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 24