Noordzee Het huidige Duitse Waddenge bied. Met de woorden van Leegh- water sluitend: den lezer alles goets wen- schen; en zo ik hier yet (iets) gemist mochte hebben het welke juist zo net in 't lid ge troffen en is moogt my 't zelve ten besten houden ik heb 't gedaan na de outste memorien en gedenkenissen die ik heb konnen bekomen en vinden... Fred Hoek Bronnen: - Dieter Lohmeier, Roiiwagen-CiauBen-Coott. Personalhistorische Anmerkungen zur Geschich- te des Deichwesen in Nordfriesland im frühen 17. Jahrhundert, Nordfriesisches Jahrbuch 16,1980; - "Wereldwaterstaat", Technologie tijdschrift De Ingenieur 9-10-2007; - Matthias Maluck, Cultural Entities Bökingharde (www.lancewadplan.org); - Lukas F. Aten, Cornelis Jansz. Allerts (1580-1648), een Grafter bedijker - Jan Adriaansz. Leeg-water, Een Kleine Chronyke; - R.D. Baart de la Faille G. Jacoby, Zur Geschich- te der Bedeichung und Kartographie der Dage- büller Bucht (Butsloot); - Dr. Habil. Dirk Meier, Sturmfluten an derNord- und Ostseeküste Schleswig-Holsteins zwischen 1634 und 1872; - E. Eckermann, Die Eindeichungen bei Bott- schloot, Zeitschr. d. Ges. f. Schlesw.-Flolst. Gesch., Bd 26; - Dr. Habil. Dirk Meier, Nordfriesische Festlands- marschen - Otto Fischer, Das Wasserwesen an der schles- wig-holsteinischen Nordseeküste, deel 3, band Festland 2, Nordfriesland, 1955; - Meindert Schroor, Raad voor de Wadden, Waddenzee-Waddenland 2008; - Erika Kuijpers, Migrantenstad, Immigratie en sociale verhoudingen in zeventiende-eeuws Amsterdam, 2005. Bronnen afbeeldingen: - Foto Pellworm, Cees de Gooijer; pagina 16 - Kaarten met ingeschreven data, Dr. Dirk Meier; - Overige afbeeldingen van E. Berkhout, Google maps, Wikipedia en Wikimedia Litt. Drs. Rober Daniël Baart de La Faille (1883-1950) uit Haar lem. Hij was gehuwd met Josina van Baarda (1889-1975) en was de zoon van de arts Jacob Baart de la Faille (1839 -1918) en Geertje SybrandaTiesling (1842-1915). Rober was Rijksarchi varisvan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. In dat kader kwamen verschillende geschriften van hem uit, o.a. over de bedijking van de Zijpe en over watersnoden en waterkeringen sinds Floris V. Van de naam 'Rollwagen'wordt beweerd dat deze afgeleid was van kruiwagen. Aannemelijker is de vernoeming naar de Hollandse driewielderkar) Een stevige kar, getrokken door een paard en uitgerust met een eenvoudig kiepsysteem, ui terst handig bij de dijkenbouw. DAttEMARK Meldorfer Bucht V Nordemey 21

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 21