Het lijkt niet verwonderlijk dat Leeghwater naar het 'Oostland'trok met zoveel spirituaIiën en er ook nog een liefje op na wist te houden. Christiaan Becker was in 1624 bij Börm, Meggerdorf en Bergenhusen begonnen met de aanleg van dijken en de bouw van vier molens. Deze acties waren bedoeld om het Börmer-Megger- en Bergenhuse- nermeer droog te leggen. De meren waren een soort overloopbekkens voor de rivier de Sorge. In 1626 werd Leeghwater daarbij ge haald om het verworven land op te meten. Voor Becker werd het een mislukking, want de kosten rezen de pan uit en gingen vier keer over de kop. Het betekende het faillis sementvoor Becker. De meren werden, mede als gevolg van de Dertigjarige Oorlog, weer aan de elementen prijsgegeven. De hertog liet de dijken weer doorsteken om een water- en verdedigings linie te vormen tegen oprukkende troepen. De bevolking, eerder beroofd van hun vis water, hielp een handje door de molens en sluizen met de grond gelijk te maken. Uit eindelijk zijn de meren jaren later, met hulp van Hamburgse en Sleeswijkse investeer ders, weer drooggelegd. Was dat de eerste keer dat Leeghwater naar Noord-Duitsland trok, naar 'Oost-land', zoals hij het noemde? Hij schreef in zijn Haarlemmermeerboek: 'Nog ben ik mede verscheiden maal in Oost- land geweest/in 'tgebiet van den Hertog van Holstein om aldaar mede te helpen fabryken ende ordineren zekere Moerassen ende Meeren droog te maken /zo in 't ordineren van Dyken Dammen Sluijzen Caajen Heulen Meuiens Mo- lentogten Colken wateringen en andere affai- ren /al tezamen dienenden tot zodanige wer ken gelykin Hollantop veel plaatsen bekent is'. In zijn lijst van bezochte (Duitse) plaatsen zijn er vele genoemd. Of het verblijfplaat sen of simpelweg plaatsen van doorreis waren, staat er niet bij. Leeghwater's molen bij Pellworm. 16

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 16