DE DRIE GEBROEDERS Een zilveren tabaksdoos uit 1836 met een afbeelding van houtzaagmolen De Drie Gebroeders In het najaar van 2012 verwierf Museum In 't Houten Huis een zilveren tabaksdoos met in scriptie en op het deksel een fraaie afbeelding van een houtzaagmolen. Alles wijst er op dat molen De Drie Gebroeders bij West-Graftdijk is afgebeeld. Dat is bijzonder, want er zijn mij geen andere afbeeldingen van deze molen bekend. Een goede aanleiding om eens na te gaan wat er over die molen bekend is. Een kapitale houtzaagmolen Wie nu over de N244 langs West-Graftdijk rijdt en achter de lintbebouwing het wa ter van de Vuile Graft ziet liggen, zal zich vermoedelijk niet realiseren dat aan dat water ooit een kapitale houtzaagmolen heeft gestaan. Als je vanaf de evenwijdige ventweg over de Vuile Graft kijkt, zie je in de hoek tussen die weg en de Schermer ringdijk een stuk buitendijks land. Het is nu helemaal met riet begroeid. Het enige teken, dat hier ooit meer aan de hand is geweest, is een kaarsrechte inham die en kele tientallen meters het land insteekt. Google Maps laat het stukje land met de inham goed zien. Op dat buitendijkse stuk land, ooit horend bij de banne Akersloot, en nu - tot de fusie met Alkmaar - grond gebied van de gemeente Schermer, stond volgens een opgave uit 1829 houtzaagmo len De Drie Gebroeders van Klaas Graftdijk. Op het erf stonden verder drie open hout- loodsen en een houten woning (met twee vertrekjes) voor de mees terknecht. De molen was een goed onderhouden zeskante bovenkruier, had een vlucht van 70 voeten (ca. 20 meter) en was uitge rust met drie zaagramen en twee sleden. Over de plaats werd opgemerkt, dat de molen een gunstige ligging aan het Groot Noordhol lands Kanaal had.1 Afb. 7. Buitendijks stukje land bij West-Graftdijk, luchtopna me Google Maps. Links onder in staat de molen ingetekend. 6

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 6