EEN OORLOGSHERINNERING Komende mei is het al weer 74 jaar gelden dat Nederland betrok ken raakte bij de Tweede Wereldoorlog. Ondanks deze lange tijd zijn er nog steeds leden/lezers bij onze vereniging die dit bewust hebben meegemaakt. Vandaar dat we bij de redactie besloten hebben om deze brief, die ons per post bereikteonverkort te plaatsen. Een stukje geschiedenis wat misschien hele maal anders had kunnen uitpakken voor het schitterende dorp De Rijp. Mijn naam is Nico Fuchs en de lange tijd dat ik in De Rijp ben geweest door de oor log bij de familie Van der Heide (familie van ons), had men mijn naam veranderd in 'Fuks van der Heide! Ook op school, in de klas van meester Put of waar ik ook kwam, overal werd ik zo genoemd. Mijn oom was slager en woonde aan het Zuideinde, maar door onderwaterzetting kwam de familie bij Cor Hottentot in te wo nen, in een prachtig oud, houten huis, naast garage Hooyberg. Aan de overkant van dat huis woonde Appie' Middelveld, die mede werker was in de kerk op de Grote Dam. Het huis van Hottentot is inmiddels gesloopt, evenals dat van Appie Middelveld. In het laatste oorlogsjaar was er een Engels vliegtuig neergeschoten. De bemanning, die ontsnapte met een parachute, werd door de wind over De Rijp gewaaid en kwam te recht op de Beemsterdijk, waarvan één in een boom. De Rijp liep leeg om dit te zien. De dijk stond vol met kijkers. Ondergetekende stond er met wijlen nichtTruus van der Heide. Er kwamen veel SS'ers op af en ze werden ge vangengenomen. De SS was snel. De dijk liep weer leeg en we dachten: dat is weer voorbij. Maar néé, dit bleek niet het ge val. Een paar uur later kwam een troep SS'ers De Rijp in gemarcheerd en zij namen hun intrek in het huis van Bakker, vlak bij de RK-kerk, waarvan de bewoners naar het raadhuis werden gebracht. Wat was er aan de hand? Er waren een paar parachutisten zoek, en die moesten ook gevangen worden. In De Rijp had je toentertijd iemand die we Jan de Zwerver noemden. Hij ver telde het nieuws waarbij hij op een trom sloeg, zodat de mensen zich rond hem heen verzamelde. Zo kreeg hij ook opdracht om de Rijpers in te lichten dat de parachutis ten zo spoedig mogelijk gevangen moesten worden. Vóór voor 10 uur de volgende mor gen. Mijn tante stuurde me er naar toe en na Jan de Zwerver gehoord te hebben, bracht ik het nieuws weer over aan haar. Ze schrok toen ik het had over represaillemaatregelen, (zelf had ik geen idee wat het woord bete kende). Jan de Zwerver moest dit zeggen van de SS. De Rijp was in rep en roer. Onderduikers zochten een veilig heenkomen, ze vluchtten 's nachts over de daken en volgens geruchten zijn er ook die door het dak zakten en bij an deren in bed vielen. Wilde verhalen dus en ik vond het allemaal zeer spannend. Ze vluchtten ook met bootjes over het ondergelopen land de polder in. Tot represaillemaatregelen is het gelukkig nooit gekomen. De volgende ochtend al marcheerde de SS het dorp weer uit, de pa rachutisten waren gevangen genomen. Bij de Noordeindermeer werden ze gesnapt in een bootje, hetgeen ten koste ging van het leven van Lau Beumer en Willem Woesten- burg, omdat zij probeerden te helpen. Hun gedenktekens hangen nog op de Dam aan de muurvan de kerk,en onderaan de dijk bij Noordeinde. De Rijp is toen ontsnapt aan een, misschien wel noodlottige, represaille. De SS was tot al les in staat. N. Fuchs Fiillinenweg 72, 2182 VD, Flillegom 5

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 5