LUC POSTMA Nieuwendam Ik ben geboren in Amsterdam-Noord, om precies te zijn in tuindorp Nieuwendam, op 6 december 1940. Afgaande op de verhalen van mijn moeder tijdens het lawaai van het luchtafweergeschut op het 'Moffenland; vlakbij ons huis. Geen fijne start dus. Ook al niet omdat toen mijn vader terugkwam van zijn werk mijn broertje van vier riep: "een zusje!". Er was wel sprake van enige te leurstelling toen ik toch een broertje bleek te zijn, maar hij droeg het manhaftig. Mijn ouders, die graag wat landelijker wilden wo nen, verhuisden in '37 naar dit tuindorp, na dat de ouders van mijn moeder hen waren voorgegaan. Het waren redelijk nieuwe huizen met, o luxe, een badkamer. De hoekwoningen had den een aangebouwde, stenen schuur en de topgevels waren van donker, gebeitst hout. Het geheel zag er vriendelijk uit, mooie rode steen en perken met bomen tussen de rij tjeshuizen. Als ik er nu nog wel eens kom, valt het me op hoe klein ze eigenlijk zijn. Als kind had ik daar nooit erg in. Vlakbij lag een meertje, De Breek, en van daaruit was er zicht op het dorp Schellingwoude. Heel Nieuwendam had wel wat; de poort woningen langs de Purmerweg, de buurtjes, het grote plantsoen op het Purmerplein, met daar omheen de winkels. Grappig dat veel straatnamen pas voor me begonnen te leven toen ik, eenmaal volwassen, in De Rijp ging wonen, Oterleekstraat, Wormerweg, Beemsterstraat etc. Als kind was ik het liefst buiten; de hele om geving was mijn speelgebied. Hutten bou wen, zowel boven als onder de grond. Het materiaal kwam van Schellingwoude, van de IJkant, waar altijd van alles aanspoelde Ons huis aan hetMonnic- kendammerplantsoen.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 52