TOEN NU Voor elke nieuwe Kroniek bezoekt onze huisfotografe Thea Kolsteeg een locatie, en speurt naar dat ene plekje op een oude foto of prentbriefkaart om te zoeken wat er allemaal is veranderd. Deze keer ging ze naar de Sluiskade in West-Graftdijk, en we kijken naar de huizenrij aan de noordkant van de sluis..Waarschijnlijk staat de fiets van de toenmalige (onbekende) fotograaf tegen de brugleuning gestald, en omdat onze fotografe'van de details'is, heeft ze zijn voorbeeld gevolgd. De Toen-opname laat een huis in aanbouw zien en dat maakt het ook meteen mogelijk deze foto te dateren. De nieuwbouw behelst de nieuwe kruidenierswinkel van de uit Oost-Graftdijk afkomstige Willem Cornelis Spek en zijn vrouw Aaltje Besse. Het oude pandje had de geest gegeven en rond 1947/48 kwam het nieuwe winkelhuis gereed. De winkel was onderdeel van de SPAR-winkelketen, waarvan het assortiment zich uit strekte van koffie tot kippenvoer. De oude Spek ventte zelfs nog met kolen, die hij bij de VB uit Alkmaar haalde. Tot september 1984 heeft de familie Spek hier de scepter gezwaaid. Rechts naast Spek, in het pand met het dakkapelletje, woonde Koning. Ook met dit huisje heeft de sloophamer reeds lang geleden korte metten gemaakt. Aan het einde van de straat het'Langebruggetje' naar de Kanaaldijk, toen nog een belangrijke oost-west verbinding, waar ook de bushalte naar elders zich bevond. De 50.000 volt mast over het Noord-Hollands Kanaal torent overal bovenuit Rechts op de hoek het sluiswachtershuisje waar onder andere sluiswachter Piet Keet man heeft gewoond, en waar recht tegenoverTuinzaad zijn kapperszaak had. Hoewel er nog steeds elf woningen rond de sluis staan, geeft de 2014 Nu-foto wel een wat ander beeld: de sluis, vroeger druk bevaren, heeft net een opknapbeurt achter de rug en zo'n beetje alle huizen zijn in de loop de jaren verbouwd of vernieuwd. Een sluiswachter is er niet meer. Naast de bediening van de sluis zit in de mededelingen- kast een A4'tje geplakt met een lijst van vrijwillige sluisbedieners. Oproepbaar per (mobile) telefoon en alleen nog maar voor de pleziervaart. Met dank aan de fam. Spek 47

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 47