Regionaal Archief Alkmaar te zien zijn. Van de oude prentbriefkaarten en foto's in drie albums van de heer A. de Jong uit Uit geest werden repro's gemaakt; de afbeel dingen werden samen met hun aardige en informatieve bijschriften in Adlib verwerkt. Een dertigtal foto's van de Rijper Buurtjes met bijbehorende informatie kwam van Eric Berkhout. Die werden, net als alle af beeldingen van zijn mini-tentoonstelling over de Buurtjes, in Adlib ingevoerd. De collectie werd ook uitgebreid met ruim honderd foto's van Schermer boerderijen. Het zijn weliswaar geen originelen, maar de kwaliteit is doorgaans goed en samen met eigenaar Jan de Groot uit Middenbeem- ster maken we bij elke afbeelding een korte beschrijving. Samen met de door wijlen Sip Kregel verzamelde afbeeldingen van de Schermer is dit een goede eerste stap op weg naar een rijke collectie van deze polder. Aan het eind van het jaar waren er 4836 Ad- lib-records aangemaakt (eind 2012: 4000). Jaap Feenstra en Jeanette van Joolen heb ben ook dit jaar weer foto's in kunststof hoesjes op zuurvrij karton gezet. Er waren ook diverse aanvragen van bui ten. Meer dan in het verleden werd door de redactie uit de OHV Collectie geput voor il lustraties in De Kroniek. Andere aanvragen kwamen van de heer J. Klaver (afbeeldingen interieur raadhuis De Rijp), mevr. A. Blijdorp (afbeeldingen scheepswerf Voorwaarts, West-Graftdijk, voor een artikel in Vlot, een tijdschrift voor woonbootbezitters) en de heer C. Roet (informatie over een foto van het Rijper aannemersbedrijf Matser en Hamstra). Ook gebruikte een van ons (LdE) afbeeldingen uit de OHV Collectie in zijn ar tikel over houtzaagmolen De Drie Gebroe ders (zie elders in dit nummer). Onze ervaringen met Adlib en het opbou wen van een collectie afbeeldingen werden doorgegeven aan een werkgroep van het Historisch Genootschap Beemster, die in 2013 begonnen is met het registreren van de (ruim tweeduizend) foto's van dit ge nootschap. Schenkingen kwamen van de heer E. Berk hout, De Rijp; de heer M. de Bruin, Steen- wijk; de heer en mevrouw Den Engelse, De Rijp; de heer J. de Groot, Middenbeemster; mevrouw Kregel, Driehuizen; mevrouw T. Schipper, De Rijp; de Dries- senschool, Grootschermer; Erven pastoor C.RM. Holtkamp; Familie Kieft, Grootschermer; School De Baanbreker, Graft; Stichting Zerkenvloer vml. Grafter kerk. Eén aanwinst willen wij nog apart vermel den vanwege haar treurige karakter: een album uit het begin van de vorige eeuw, vol met fraaie op karton geplakte portretfoto's. We weten om welke familie het gaat, maar de portretten kunnen op een enkele na niet aan een naam gekoppeld worden. Als uw voorouders u aan het hart gaan: zorg dat bij hun foto's minstens een naam (en liefst nog wat meer gegevens) wordt genoteerd. Dan weten straks uw kleinkinderen nog hoe uw grootouders er uit zagen! Tot slot is er nog een belangrijke ontwik keling gaande rond de te vernieuwen OHV-website. Er is o.a. gesproken met de OHV-archiefgroep over op die website aan te bieden historische documentatie (incl. afbeeldingen) over personen, verenigin gen, gebouwen, winkels en bedrijven van het Schermereiland e.o. en uit de Schermer. Vrijwel elke dinsdagmorgen zijn we van 9.30 tot 13.00 uur (en vaak later) in Museum In 't Houten Huis bezig met de collecties afbeeldingen van OHV en Museum. Met vragen of opmerkingen kunt u daar terecht, maar u bereikt ons ookvia leo@denengelse. nl of 0299 673044. Leo den Engelse Wilma den Engelse Jan Kaptein 44

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 44