VOORAANKONDIGING BIOGRAFIE W. SCHERMERHORN De man die in de put sprong. Willem Schermerhorn (1894 -1977) Op 13 maart 2014 verschijnt de biografie van Willem Schermerhorn geschreven door historicus Her man Langeveld, uitgegeven bij Boom Uitgeverij. In de volgende Kroniek zal Dick Mantel het boek bespreken. Nu reeds een korte vooruitblik op de inhoud van het boek geschreven door de auteur. Willem Schermerhorn was een zoon van de Schermer, want hij werd in 1894 aan de Zui dervaart in die polder geboren. Al in zijn eer ste levensjaar verhuisden zijn ouders naar een boerderij in de Noordeindermeer, een droogmakerij binnen het Schermereiland. Hier groeide hij op; hij bezocht de lagere school van Grootschermer, waar hij kon profiteren van het zeer goede onderwijs van meester Joseph Ditmars. Dit, en zijn aangeboren begaafdheid, stelde hem in staat met succes de HBS in Alk maar te doorlopen. Gestimuleerd door zijn wiskundeleraar, die zelf in Delft gestudeerd had, koos hij (en kozen zijn ouders) ervoor om in Delft civiele techniek te studeren. Ook hier gaf Willem Schermerhorn blijk van een bijzondere aanleg: na zijn afstuderen werd hij assistent van prof. Heuvelink, en toen deze in 1926 met pensioen ging, volgde hij hem op als hoogleraar in het landmeten, het waterpassen en de geodesie Vóór 10 mei 1940 wees niets erop dat Willem Schermerhorn geroepen zou worden om lei ding te geven aan de Nederlandse politiek. Als Delfts hoogleraar bouwde hij een internationa le reputatie op, op het gebied van de luchtkar- tering. Maar de Duitse bezetting zorgde voor een dramatische wending in zijn leven. In het gijzelaarskamp in Sint Michielsgestel werd hij niet alleen leider van de gijzelaars, maar speel de hij ook een hoofdrol in de gesprekken over naoorlogse, politieke vernieuwing. In Londen raakte koningin Wilhelmina op de hoogte van deze plannen, die parallel leken te lopen met haar eigen streven naar vernieuwing. Direct na de bevrijding benoemde zij Willem Schermer horn, samen met Willem Drees, tot kabinetsfor mateur. Schermerhorn werd premier, en Drees vice-premier. Beiden behoorden tot de oprich ters van de Partij van de Arbeid. Maar toen de PvdA de eerste naoorlogse ver kiezingen verloor, kwam er na een jaar al weer een einde aan Schermerhorns premierschap. Hij werd voorzitter van een Commissie-Ge neraal, die moest trachten tot een vreedzame dekolonisatie te komen. Met het uitbreken van de Nederlands-Indonesische oorlog in juli 1947 was deze poging definitief mislukt en was Schermerhorns vooraanstaande rol in de Ne derlandse politiek uitgespeeld. In 1951 keerde hij voorgoed terug naar de wetenschap. Wil lem Schermerhorn biedt het unieke beeld van een minister-president die, politiek gesproken, uit het niets gekomen was en ook weer in het niets verdween. In 1977 overleed Schermerhorn op 82-jarige leeftijd. De urn met zijn as werd bijgezet in een graf bij de kerk van Stompetoren. Ter gelegen heid van het 350-jarig bestaan van de Scher mer werd op 25 mei 1983 op de begraafplaats een herdenkingsplaquette onthuld met de afbeelding van Willem Schermerhorn. Daarbij werden toespraken gehouden door de hoog bejaarde Willem Drees (via een videoband) en Joop den Uyl, beiden partijgenoot en opvolger in het hoogste politieke ambt. Herman Langeveld (1949) was hoofddocent Nieuwste Geschiedenis aan de Vrije Universi teit. Hij publiceerde een tweedelige biografie van Hendrikus Colijn. Sinds 2006 is hij verbon den aan het Biografie Instituut van de Rijksuni versiteit Groningen.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 42