gezondheid' de marktsituatie pro beerde te stimuleren (ofte redden), want in de jaren zeventig bereiken we een dusdanig welvaartspeil dat de kinderen zonder melk ook al voldoende voedingsstoffen bin nenkrijgen. Het is in diezelfde tijd dat er ook steeds meer geluiden van melk- tegenstanders zijn: "Is melk wel zo goed voor elk?", is de vraag die veel vuldig wordt gesteld. Onderzoek en voortschrijdend inzicht brengt zaken als koemelk- en lactosealler- gie aan het licht. Hoeveel kinderen zullen dat vroeger hebben gehad zonder dat men wist wat dat was?'Niet zeuren, opdrinken. De reclamebureaus blijven ondertussen al les uit de kast trekken. Acteur Peer Mascini met een koe in een zijspan en niet te verge ten in het zwembad "ik zei nog zo....geen bommetje...") De slogan: 'Al het goeie komt van Melkunie koeien' is wijd en zijd bekend, maar of deze echt de consumptie opstuwde, is onzeker. De groei lijkt er een beetje uit en men heeft geluk met een opkomende kaas industrie, een grote markt voor verschillende soorten vla en yoghurt (met een smaakje) en dat later het buitenland (met name China) gek is op onze babymelkpoeder. Ook een (kaas)afvalproduct als wei, voorheen alleen maar varkensvoer, dient als basis voor drank jes als YogoYogo en Fristi, en komt zo via een omweg (en met en lading suiker) toch bij de kinderen terecht. In 1984 wordt in Europa de zgn. superhef fing van kracht. Boeren krijgen een vastge steld melkquotum, en wie teveel produceert wordt beboet. Menig boer slaat weer aan het karnen of kiest er voor om de overproductie de gierkelder in te laten lopen. De schoolmelk is duidelijk op zijn retour. Of het aan de gezondheidsdiscussie ligt of omdat scholen een melkadministratie te veel gedoe vinden, feit is dat het aantal Boerenprotest in Den Haag tegen de superhef- fing.1984. deelnemers de laatste jaren drastisch daalt. Eind jaren zeventig waren er nog 700.000 schoolmelkdrinkers, terwijl op dit moment nog maar 120.000 basisschoolleerlingen hun gesubsidieerde pakje schoolmelk naar bin nen werken. Officiële berichtgeving uit Brussel meldde in 2007 dat de melkplas is verdwenen, sterker nog: in datzelfde jaar werd al weer van een vraagoverschot gesproken. Een sterke bui tenlandse vraag en hervormingen van het subsidiestelsel, waardoor boeren niet langer per hoeveelheid geproduceerde melk ge steund werden, maar een vaste inkomsten- steun kregen, blijken hier de oorzaak van te zijn. Soms wordt er hierdoor onder de kost prijs geproduceerd, wat natuurlijk niet ten faveure van de veehouder is. In 2009 slaat de vlam in de pan. Franse en Waalse boeren pikken het niet langer en gaan over tot col lectieve melklozingen op openbaar terrein. En dat gaat niet om drie pinten per dag, maar om miljoenen liters Eric Berkhout Met dank aan Dick en Annie Hoogland Bronnen: Femke Veltman Melk, witte motor, Wikipedia; Koninklijke Bibliotheek; Andere Tijden (documentaire) www.melkvervoervanvroegertotnu.nl; www.zuivelhistorienederland.nlFred Hoek 37

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 37