kind in dikke dekens gewikkeld op haar schoot en ging er mee naast de koetsier op de bok zitten. Kuin zelf kroop zwijgend in de kleine ruimte er achter, zo nu en dan kreunend van de pijn. Zo begon de tocht van drie kwartier langs de winderige gure wegen door de Beem- ster. Het deed denken aan het beroemde lied Erlkönig van Goethe, dat gaat over een vader die met zijn zieke kind op een paard door de velden jakkert om te ontko men aan de boze elfenkoningin, waarvan het kind visioenen ziet. De tekst is vrij kort daarna door Franz Schubert magistraal in een lied overgezet. Ook hier was haast geboden! Zo nu en dan opende het kind op mijn moeder's schoot de ogen en zei iets. Dat verontrustte mijn moeder zeer, want het kind voelde kennelijk al geen pijn meer en ze was zo verdoofd, dat ze niet wist waar ze was en wat er gebeurde. De boer deed zijn uiterste best om zijn paard zo hard te laten lopen als mogelijk was, maar het slot van Goethe's gedicht was ook hier van toepassing. Bij aankomst voor het ziekenhuis in Purmerend was er maar één conclusie mogelijk: In Ihre Armen das Kind war tot. ledereen in De Rijp begreep dat het meisje een onderduikertje moest zijn geweest en dat Kuin waarschijnlijk voor het verzet ma teriaal voor explosieven maakte. Maar nie mand vroeg wat. Ook niet wie de ouders van dat meisje waren. Een groot zwijgen hing in het dorp en dat was ook uit een vorm van lijfsbehoud. Nie mand had er behoefte aan dat de Grüne Polizei er zich mee zou gaan bemoeien en dat er dan nog meer slachtoffers zouden kunnen vallen. Na de bevrijding heeft Kuin nog een aan tal jaren de zaak voortgezet, maar in 1952 werd het hem kennelijk te veel en is het echtpaar vertrokken. Elke keer als hij in de spiegel keek en zijn eigen geteisterde gezicht zag, moet ook elke keer de herinnering teruggekomen zijn. Het was een gebroken man, die zijn drogisterij achter zich liet, en waar toen de groentebroers Brouwer in zijn getrokken om er hun zaakte beginnen. De oorlog maakte ook indirect zijn slacht offers. Hans Keuning 31

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 31