Verdieping 2, met de nissen en wenteltrap. Achter me het raam met het wapen van De Rijp, rechts een zwarte deur die toegang geeft tot wederom een stenen wenteltrap. Deze is aanzienlijk langer dan de eerste en komt uiteindelijk uit in een vierkante ruim te met een gemetselde vloer en uit blinde nissen bestaande wanden. De ruimte is schoon en droog, maar behoorlijk donker. Slechts dooreen klein raampje aan het ein de van de wenteltrap sijpelt wat daglicht naar binnen. De massieve rij eiken balken aan het plafond is indrukwekkend, en met een rijst de vraag: hoe hebben ze die din gen hier gekregen? De houten leuning van weer een volgende wenteltrap steekt bijna uitnodigend de ruimte in. Het is - zo blijkt later - een van de weinige stukjes trapleuning van de hele tocht naar boven. Vanaf hier wordt het echt pionieren, vooral bij de laatste tre den van deze trap. Van een zgn. aantrede is nauwelijks meer sprake; alleen de punt van mijn schoen past nog op de tree. Ik betreed een smalle over loop met een raam aan de zuidzijde, vlak onder de zon newijzer. Dit raam kan open door een simpele draai aan een worfeltje (of werveltje). De paar honderd vliegjes die tegen het raam gonzen zijn me dankbaar. Verder op deze verdieping een plan ken schot, een deur met een hangslot, met daarnaast een raam. Hierdoor is het oude uurwerk uit 1662 te bewon deren. Een oranje gemenied radarwerk van tandwielen, staalkabels en assen, dat elke dag handmatig opgewonden diende te worden. Lang was de familie Van Marken hier verantwoordelijk voor, en daarna werd het een taakvoor de gemeente. Dit heeft men Verdieping vier 25

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 25