DE RIJPERTOREN Entrci bleef altijd dicht tegen de leitjes aanstaan. Later ging ik gewoon zelf, vaak op het idee gebracht doordat je er mensen op zag lopen. Boven waren de leien, het zink- en loodwerk volgekrast met namen en een daar bijhorende datum van bezoek. Maar zoals gezegd is het torenbezoek al lang verleden tijd. Omdat men zonder be geleiding naar boven ging, werd er bij tijd en wijle wel eens wat gesloopt, en schepte men er plezier in om rommel naar bene den te gooien. Daar kwam nog bij dat we langzamerhand in een uit Amerika overge waaide zgn. 'sue-cultuur' zijn geraakt. De toren kent bovenin een paar smalle trapjes en het is er donker. Van oudsher is het zo dat de kerk zelf, dus zeg maar het schip, aan de kerk(enraad) toebehoort en de to ren aan de gemeente. Deze laatste wil niet aansprakelijk gesteld worden voor eventu ele ongelukken, vandaar het verbod. In september vorig jaar heb ik, met hoge uitzondering, de toren mogen beklimmen. Wat ik op mijn tocht naar boven tegen kwam, is hieronder te lezen. De toren van de Grote- of Hervormde kerk in De Rijp is al vele jaren Verboden gebied' voor de toerist, maar (helaas) ook voor de Rijper zelf. Vroeger was dat anders: beneden stond Geert Cordes, en als je hem een gulden in zijn hand duwde, ging de zware eiken deur piepend voor je open. Zo ben ik er vaak genoeg op geweest. Eerst als kleine jongen met mijn vader. Daar was wel wat overredings kracht voor nodig, want hij had - achteraf gezien en zonder dit natuurlijk toe te geven - behoorlijk last van hoogtevrees. Hing ik zelf over en tussen het hek door, de 'ouwe Kras' Dwarsdoorsnede van de kerk met de etagenummers. De eerste etages De toren bestaat grofweg uit zes etages en er zijn acht trappen. Drie van steen en vijf van hout. Samen tellen ze 114 treden. Vanuit de hal is de stenen wenteltrap te beklimmen die uitkomt op de balustrade, recht boven de entree. Laten we dit voor het gemak maar de eerste verdieping noemen. Vanaf hier is de kerk prachtig te overzien. De gebrandschilderde ramen fil teren de binnendringende banen zonlicht, veelkleurig, met miljoenen dansende stof deeltjes.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 24