UYT DEN OUDEN DOOSCH Een oude prentbriefkaart van Graft. We zien de Grafter tol in de Raadhuisstraat, net even ten noorden van waar ooit de kerk heeft gestaan. Herenweg heeft het hier ook ooit nog geheten, maar omdat dat voor 1900 was, kan niemand van ons daar nog'weet'van hebben. De tol zelfwas er toen overigens al wel, want deze blijkt reeds in 1852 te zijn ingesteld. Officieel voor het onderhoud van de wegen, maar door lagere overheden maar al te vaak als extra inkomsten gezien. De Grafter zelf en voet gangers waren vrijgesteld van betaling, maar met een kudde schapen kon het nog aardig in de papieren lopen. Niet vreemd dus dat er allerlei capriolen werden uitge haald om er gratis door te kunnen. De opname is van na 1919, want de slag boom staat voor het huis van de gezusters Sanders, toentertijd tolgaarsters. In Graft (en wijde omgeving) was niemand blij met de tolheffing, maar anders dan in de Zaan streek, waar in de jaren dertig een com plete volksopstand uitbrak, bleef het hier bij wat gemopper. Dat de tijd vliegt blijkt maar weer eens uit het feit dat het in 2013 op de kop af zeventig jaar geleden was dat de Grafter tol werd opgeheven. Ook op Graft: een bloeiende middenstand. Het hele scala was aanwezig. Slagerij Duin staat net niet op de opname, maar we zien nog wel links op de achtergrond de krui denierszaak van Willem Stoop. Verder is te zien dat de straat druk'bevolkt' is door houten elektriciteitspalen en bomen, heel veel bomen. In Graft is in de loop der jaren wel het een en ander veranderd. Links, het huis met de kleine ruitjes, is de bakkerij van Haas, gesloopt begin jaren vijftig, en vervangen door de sorteerschuur van Ons Aller Be lang, afgekort tot OAB. Daarnaast was een boomgaard, maar ook deze is tegenwoor dig bebouwd. Verder is er behoorlijk wat nieuwbouw gepleegd. Met dank aan Piet Roelof sen, Jan Pieter Roelofsen en Dirk Ridder 23

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 23