zaagmolen De Haas in De Rijp was in 1885 gesloopt. Daarnaast waren al op diverse plaatsen langs het Noordhollands Kanaal stoomhoutzagerijen geopend: Brantjes in Purmerend (1884); Conijn in Alkmaar (1884) en Vrijdag in De Rijp (1885). Op het halfont- volkte Schermereiland was het armoe troef. Boeren hadden te maken met een land bouwcrisis. Kortom, met De Drie Gebroe ders op z'n oude plek had men het vast nog wel een tijdje uit kunnen zingen maar het was hoe dan ook een aflopende zaak. De familie Graftdijk kon kiezen uit twee opties. De eerste was verhuizen naar een grote stad of naar de Zaanstreek en daar met een windmolen of, beter nog, een stoomzagerij verdergaan. De tweede optie was het be ëindigen van hun bedrijfsactiviteiten. Men koos voor het laatste. De familie Graftdijk liet langs de Kanaal dijk, niet ver van de plaats waar hun molen gestaan had, voor fl. 22.000 een riant huis bouwen: villa Sonnevanck. Een enorm bedrag in die dagen, toen een eenvoudig werkmanshuisje voor nog geen duizend gulden werd neergezet. In de volksmond heette de villa 'Het witte huis'. De familie Graftdijk woonde er tot 1911, toen trokken zij weg. Het huis werd verkocht aan Wout Spaan, die er tot 1934 in heeft ge woond. Nog in datzelfde jaar werd het huis gesloopt, omdat het op het tracé stond van een nieuw aan te leggen weg, tegenwoor dig de Provinciale weg N244.18 Herinneringen Herinneringen aan de houtzaagmolen en de familie Graftdijk leefden nog een tijd voort. De hierboven al genoemde heer Schot vertelde in 1961 dat hij zich 'denamen van de mensen die op de houtzaagmolen werkten, herinnert alsof hij gisteren nog met hen gesproken heeft. Willem de Haan was er koetsier en Gerrit Tentij was er zager. Deze Gerrit Tentij was een oud-oom van de huidige aannemers Tentij. Zijn broer heette Klaas Ten tij. Hij had een kruidenierswinkel en was de grootvader van de huidige aannemers. Ik heb op het erf van hun villa nog cricket ge speeld, met een houten hamer en een houten bal. Op een pad op het erf stonden allerlei boogjes en poortjes; daar moest je de bal Afb. 74. Villa Son nevanck aan het Noordhollands Ka naal. Voor het huis de familie Spaan. 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 20