men; de Engelsen strooien nog met rijst. 'Dan zette zich het bruidspaar op een rijk ver sierde troon, waarboven een kroon hing, en ontving er de gelukwensen,'13 Terug naar de molens. De Strooijonker lag iets ten oosten van Alkmaar op de zuide lijke hoek van het Zeglis en de Schermer ringvaart. Dat stuk ringvaart werd toen nog de Alkmaardervaart genoemd, vanaf 1824 het Groot Noordhollandsch Kanaal. De achtkante houtzaagmolen met drie houtloodsen, zaaglishok (zaagselhok), twee knechtswoningen en schuitenhuis werd op 23 december 1808 gekocht door de firma Aris Graftdijk en Zonen uit West- Graftdijk.14 Compagnons in de firma wa ren Aris Dirksz. Graftdijk (ca. 1736 -1821) - in de wandeling genaamd Aris Houtkoper - en zijn beide zoons Adriaan (ca. 1765 - 1826) en Klaas (t 26.7.1835, West-Graftdijk). Die laatste zijn we hierboven al tegenge komen. Als vader Aris in 1821 overlijdt, gaan de broers Klaas en Adriaan verder met het compagnieschap, waarin de drie hout zaagmolens zijn ondergebracht. Na het overlijden van Adriaan in 1826 wordt het compagnieschap opgesplitst. Klaas krijgt De Drie Gebroeders en De Haas; de Strooijonker gaat naar een, waarschijn lijk in Alkmaar wonende, erfgenaam van Adriaan.15 Deze nazaat, Aris Adriaanszn. Graftdijk, blijft De Strooijonker gebrui ken tot 1843. Dan wordt de molen in het Alkmaarse logement Het Schelvisje in het openbaar verkocht. De nieuwe eigenaar, koopman Willem Zadeits uit Purmerend, breekt de molen af en brengt hem over naar Kampen.16 Ook het woonhuis van Aris Graftdijk aan de Bierkade wordt ver kocht. Daarmee verdwijnt De Strooijon ker - na 35 jaar - weer uit dit verhaal. Houtzaagmolen De Haas is wat korter Afb. 73. De knech tswoning van De Haas aan het Zuideinde van De Rijp, geschilderd door (Arie?) Spaarman 18

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 18