len moet dus een uitzonderlijke reden zijn geweest. Naast poldermolens hebben er in de Schermer of tegen de Schermerdijk nog drie andere molens gestaan: korenmolen De Otter bij Oterleek, papiermolen De Phe- nix aan de westdijk van de Schermer en - zoals dit artikel beschrijft - houtzaagmolen De Drie Gebroeders. Tegen een koren molen was uiteraard geen bezwaar: boeren eten ook brood, een korenmolen maalt ook veevoer en voor verontreiniging van water en lucht hoef je niet bang te zijn. Zo kan het polder bestuur ook een uit zondering hebben gemaakt voor een houtzaagmolen, om dat er in de polder hout nodig was voor huizen, boerderijen en de vele poldermo lens. Een vreemde eend in de bijt was papiermolen De Phenix. Zijn voorganger stond in de buurt van Boekei aan het Schermeer. Daar stond de molen in de weg bij het aanleggen van de Scher merringdijk en- ringvaart. Overleg tussen de bedijkers en de eigenaar van De Phenix heeft er toen toe geleid dat de molen een plaats aangeboden kreeg aan de binnen zijdevan de westdijk van de nieuwe polder. De familie Graftdijk bezat nog meer HOUTZAAGMOLENS De familie Graftdijk is eigenaar geweest van De Drie Gebroeders van voor 1731 tot 1890. Daarnaast zijn leden van de familie Afb. 72. Tegeltableau met een afbeelding van houtzaagmolen De Haas uit De Rijp. Met op de molenromp een springend haasje. Het tableau is afkomstig uit de knechtswoning bij de molen. jongen die op een bruiloft iets strooit. Ik kwam een kleurrijker omschrijving tegen in een boek over Batavia waarin een Hol landse bruiloft uit de achttiende eeuw be schreven wordt: Was de bruidsstoet 'dicht bij de woning der bruid gekomen, dan be gonnen de strooijonker en het strooimeisje het echtpaar uit een fraaie 'strooibak' te be strooien met bloemen en papieren lovertjes en te besprenkelen met een rozenwaterfies, beide een Oosters gebruik, dat door de Portugezen en Hollanders was overgeno- ook nog eigenaar geweest van twee an dere houtzaagmolens: De Haas in De Rijp en De Strooijonker in Alkmaar. Eerst even iets over die namen. De Haas is wel duide lijk: een van de vele dierennamen, die we bij molens tegenkomen. Dan De Strooijonker: volgens Van Dale een 17

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 17