Schermer tussen Driehuizen en West-Graft- dijk. De afstand tussen de zuidelijkste van die poldermolens en De Drie Gebroeders was maar een paar honderd meter. Logisch dat Cornells Rus en de familie Graftdijk el kaar kenden. Cornells Rus stierf op 18 mei 1886 te Alkmaar, 84jaar oud. Bij het uitzoe ken van deze gegevens ontdekte Margreet Hoek dat ze zelf een nazaat van Cornells Rus is: hij is haar betovergrootvader! De familie Graftdijk, houtkopers en HOUTZAGERS IN WeST-GrAFTDIJK Volgens mijn (incomplete) gegevens is de oudste persoon met de naam Graft dijk een zekere Claes Jacobszn. Graftdijk West-Graftdijk ca. 31.3.1685; t 24.9.1748). De achternaam Graftdijk zal gebruikt zijn als bijnaam om de ene Claes Jacobszn. van de andere te kunnen onderscheiden. Claes Jacobszn. Graftdijk was houtkoper, sche pen, vroedschap en ouderling; hij was ge huwd met Bregtje Willems van der Sluys (t 23.11.1711) en daarna met Neeltje Jans (t 24 juni 1753, oud 66 jaar).10 In 1731 sluit hij een contract met de schout van Akersloot om vier gulden per jaar aan windgeldte betalen voor zijn houtzaagmo len bewesten West-Graftdijk aan de ringdijk van de Schermeer. Hij dient de molenwerf 'sodanig te beschutten, dat daer door geen schade aen menschen ofte beesten werd gedaen.' Ook moet hij de naam van zijn molen, De Drie Gebroeders, op de molen aanbrengen 'metgroote enzigtbare letteren ter bequaemster en sigtbaerste plaetse, om van de voorbij passerende personen 'klaer gezien te konnen werdenP1 (De vermelding van de naam De Drie Gebroeders in 1731 geeft gelijk al aan dat deze naam niet slaat op de hierboven al genoemde drie broers Aris, Cornells en Dirk Graftdijk; die moesten in 1731 nog geboren worden. Op welke drie broers de naam dan wel teruggaat, is mij jammer genoeg niet bekend). De gemeente Alkmaar was nog geen zes weken daarvoor eigenaar van de am bachtsheerlijkheid Akersloot geworden en verhoogde gelijk al het windgeld van de molen om daarmee haar inkomsten te vergroten.12 Het is te hopen, dat wij er straks na de fusie met Alkmaar beter vanaf komen! Het contract van 1731 wekt sterk de indruk dat molen De Drie Gebroeders er op dat moment al geruime tijd stond. Het zou ook niet zo verstandig zijn geweest om rond 1730 nog een nieuwe houtzaagmolen neer te zetten: de welvaart op het Schermer eiland was al op zijn retour en de dorpen begonnen leeg te lopen. En in de Schermer had de welvaart een klap gehad door de eerste veepestepidemie. Dat alles maakt een stichtingsjaar van rond of zelfs vóór 1700 aannemelijk. De molen moet op die plaats echter gebouwd zijn na 1635 want op de gedetailleerde kaarten van de Schermer rond dat jaar is op het stukje buitendijks land - daarvoor een eilandje in de Vuile Graft - nog geen molen te bekennen. Dat is ook de mening van Han van Zwet, auteur van een proefschrift over het droogmaken van de Schermeer. Hij vertelde mij in de Schermerarchieven van rond de droog making geen spoor van een zaagmolen bij Graftdijk tegen te zijn gekomen. Als zo'n molen er op dat moment al gestaan had, dan hadden de bedijkers volgens hem ze ker met de molenaar onderhandeld en was dat in de archieven terechtgekomen. Overigens, een industriemolen op een bui tendijks stuk land van de Schermerpolder blijft iets uitzonderlijks. Het polderbestuur van de Schermer heeft van het begin af aan industriemolens uit de polder en weg van de dijken willen houden. Voor het toe staan van de bouw van een houtzaagmo- 16

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 16