de verdeling van de erfenis kregen Aris en Cornelis samen behalve De Drie Gebroeders ook houtzaagmolen De Haas in De Rijp.9 Misschien hebben Aris en Cornelis bij het overnemen van het bedrijf van hun va der geprofiteerd van de grote ervaring van Cornelis Rus als timmerbaas (lees: molenmaker) van de Schermerpolder. Rus heeft wellicht geholpen bij een technisch probleem met een van de mo lens of bemiddeld bij het aantrekken van een nieuwe meester knecht. Er is nog een andere 4 en in mijn ogen aan nemelijker verklaring voor het feit dat de erven Graftdijk aan Cornelis Rus zo'n kostbaar en persoonlijk blijk van erkentelijkheid wilden geven. Die heeft te maken met de in die jaren spelende afsluiting van de Vuile Graft. De afsluiting dreigde zowel voor de zaagmolen als voor de Schermerpolder ingrijpende en nadelige ge volgen te hebben. De nieuwe plempdijkzou de directe toegang van De Drie Gebroeders tot het kanaal afsluiten, waardoor de aanvoer van balken en de afvoer van gezaagd hout met de schuit een stuk lastiger zou worden. Voor de Schermerpolder speelde een ander gevaar. De afvoer van het door de polder molens in de oostelijke Schermerringvaart uitgeslagen water richting Noordhollands Kanaal en Nauernasche Vaart dreigde belem merd te worden. Misschien heeft Rus er om die reden voor gezorgd dat er een extra brug in de nieuwe plempdijk kwam, de Molen- brug. Het antwoord ligt vermoedelijk ergens verscholen in de archieven van Rijkswater staat of de Schermer. Maar wat we nu al ze ker weten, is dat de bijdrage van Rus door de familie Graftdijk op hoge prijs werd gesteld. Afb. 77. Detail van afbeelding 9. Links met raam en schoorsteen het woonhuis van de meesterknecht. Ook de vrouw die de was doet, wijst op bewoning. Cornelis Rus Van Margreet Hoek kreeg ik enkele ge nealogische gegevens over Cornelis Rus. Hij werd op 9 oktober 1801 geboren in Koedijk. Op het moment dat hij die fraaie tabaksdoos kreeg, was hij dus pas 34 jaar. Hij was op dat moment gehuwd met Antje Vader. Dat was vermoedelijk een nichtje van zijn eerste vrouw, Maartje Vader, die in 1825 was overleden, 22 jaar oud, nog geen maand na de geboorte van haar eerste kind, Antje, dat maar een week geleefd had. Cornelis Rus en zijn vrouwen hebben vermoedelijk in de buurt van Driehuizen gewoond. Bij een baan als poldertimmer baas ga je dan denken aan het Zuiderpol derhuis van de Schermer als zijn werkstek. Van daaruit zal hij vaak gewerkt hebben in de poldermolens aan de oostdijk van de 15

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 15