'Aan Cornelis Rus, timmerbaas van de Pol der de Schermeer is deze doos uit achting en erkentelijkheid voor bewezene diensten, tot een gedachtenis ten geschenke gege ven door de Erven K. Graftdijk/West Graft- dijk/Juny 1836'. Op het deksel is een afbeelding van een houtzaagmolen gegraveerd, gezien vanaf of over breed water (afbeelding 9). Is dat zo maar een willekeurige houtzaagmolen of gaat het om een min of meer getrouwe afbeelding van De Haas of De Drie Ge broeders? De Haas kunnen we uitsluiten: daar is een duidelijke afbeelding van (af beelding 12) die er niet op lijkt. Blijft over De Drie Gebroeders. Het is extra span nend omdat mij tot op heden geen ande re afbeelding van deze molen bekend is. Ik hoop natuurlijk dat ergens bij een verre nazaat van Klaas Graftdijk nog eens een tekening of vroege foto van de molen op duikt, maar voorlopig ben ik hier al heel blij mee. Een vergelijking van de afbeel ding op de doos met de hierboven gege ven omschrijving van de molen en met de plattegrond van afbeelding 2 geven over tuigend aan dat het om houtzaagmolen De Drie Gebroeders gaat. Het water op de voorgrond is het Noordhollands Kanaal en we kijken dus vanuit het zuiden naar het zaagmolenterrein. Alle gebouwen van de plattegrond zijn op de afbeelding te rug te vinden, tot en met (geheel links) de knechtswoning waar de schoorsteen, het raam en de vrouw op het boenstoepje op bewoning wijzen. Een bijkomende over weging is, dat de door meester-zilversmid Hendrik Smits uit Amsterdam vervaardig de tabaksdoos een keur uit 1836 draagt. Dat geeft al aan dat niet een al langer bestaande doos met een afbeelding van een willekeurige zaagmolen erop werd gekocht, maar dat de tabaksdoos speci aal voor deze gelegenheid werd gemaakt. Een tweede bijkomende overweging is dat je je moeilijk voor kunt stellen dat de bemiddelde familie Graftdijk zoveel geld aan een zware zilveren doos met een lan ge, zorgvuldig uitgevoerde inscriptie zou uitgeven en daar dan een andere dan een eigen zaagmolen op zou laten afbeelden. Afb. 8. De inscriptie aan de binnenkant van het deksel.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 13