Het Heinis imperium (gearceerd) op kaartfragment Brandts Buys 1941 en rietland gekocht van de Gereformeer- de andere drie zijn verheven tot rijksmo de Kerk. numenten. Mede-eigenaar was de bouwkundig aannemer Jan Rus, de zwager van Ja- In 1924 zijn aan de westzijde de houtlood- cob Heinis. In 1894 was hij vanuit Alk- sen gebouwd en is het perceel met een maar, met zijn grootmoeder Dieuwer- vlotbrug verbonden aan het Noordeinde; tje van de Oord, naar Heiloo verhuisd, beurtschipper Cor van Tiel moest immers Jan Rus genoot toentertijd enige bekend- kunnen passeren, heid door de bouw van vier Duitse blok- Zijn eigen schip lag aan de opscheping huizen voor de N.V. Maatschappij Nijen- voor z'n houtloods, even vóór de vlot- burg op het landgoed Nijenburg van jhr. brug, zodat hij ongehinderd met zijn aakje Herpert van Foreest. Een van de vier is aan open buitenwater lag. Hij kon zonder vanwege de Atlantikwall in 1944 gesloopt, moeite, via de Schermerringvaart, zonder sluizen, een groot deel van midden Noord-Holland be dienen. Evenzo konden leve ranciers hem gemakkelijk per boot bereiken. In 1931 schilderde Louise Marie (Lou) Loeber (1894-1983), vanaf het Noordeinde, de loodsen aan de overzijde van het wa ter. De weerspiegeling in het water inspireerde haar tot het evenwichtige olieverfschil derij 'Houthandel'. Het is een prachtig herkenbaar beeld in geometrische kleurvlakken. De Blaricumse Lou was in 1931 ge huwd met de schilder en astro loog Dirk Koning (1888-1978) uit Grootschermer. Op de inlegkaart van Groot schermer, bij het boek 'De landelijke bouwkunst in Hol lands Noorderkwartier' door L. Brandts Buys, zijn de posities van de houtloodsen in 1941 te rug te vinden. 8

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 8