HOUTHANDEL HEINIS GROOTSCHERMER In het boekje Grootschermer en Driehuizen in oude ansichten staat een prachtige foto van de houthandel Heinis. Een heuse houthandel met een open houtloods in twee la gen. Opmerkelijk groot en daardoor bijzonder in een boerendorp als Grootschermer. Je verwacht zoiets niet in zo'n klein dorp. Inwoners van dorpen haalden doorgaans hun hout bij de plaatselijke aannemer of timmerman, die er vaak een bescheiden houtloods op nahield. Deze houthandel was kennelijk bedoeld voor een groter afzetgebied. De houthandel is al geruime tijd historie. Sinds 1876 in bezit van Klaas Heinis. Hij was aanvankelijk veehouder en landman, maar merkte al spoedig dat boeren toch veel los hout nodig hadden. Hij startte werd het jaar daarop van verzekeringsgel den groter herbouwd, mede met het oog op de uitbreiding van de handel. Het nabu rig perceel 'woeste grond of ledig erf' werd erbij getrokken. Na het overlijden van Houthandel Heinis, vlnr: Dirk Broertjes, Neeltje Rus en Jacob Heinis. een bescheiden handel in hekpalen en planken aan het Noordeinde van Groot schermer. Al snel schakelde hij over op zwaarder hout voor damhekken, gevolgd door hout voor het oplappen van hun boerenplaatsen, stallen en hooibergen. In 1885 kreeg hij te maken met een fikse brand, waarbij zijn bedrijf afbrandde. Het Klaas z'n vrouw, Neeltje Stekelbos, vond op 16 juli 1892 de boedelscheiding plaats en kocht hij de erven vrij. Een deeltje werd voor 500,-Verkocht'aan de Spaarbank te Oterleek, ter vrijstelling van de hypotheek. De oudste zoon van Klaas was Jacob. Deze werd van jongs af aan in de zaak van z'n 6

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 6