af bij een kade die met hoge hekken afgezet was. Aan die kade lag een groot wit bananen- schip. Bewakingspersoneel controleerde of er van dit fruit niets gestolen werd. Beurtschip pers mochten daarom ook niet langs deze kade afmeren. Maar voor ome Henk maakte het personeel kennelijk een uitzondering. Hij was al jarenlang een vertrouwd gezicht in de haven, omdat hij al dik voor de Tweede We reldoorlog op Rotterdam voer (daar heeft hij ook het bombardement op de stad meege maakt). De bananen werden met een nogal steile lopende band uit het schip gelost en het kwam wel eens voor dat een grote stam met kammen bananen eromheen van de band in het water viel. Door de klap waren alle kam men losgeraakt en dreven er honderden ba nanen in het water. Waar het zo snel vandaan kwam weet ik nog niet, maar in een mum van tijd spurtte een leger Rotterdamse jochies al zwemmend op de bananen af. Ze stopten de bananen halfin hun zwembroek en gingen er vliegensvlug vandoor om uit het zicht van het scheldende bewakingspersoneel te komen.'s Avonds pikte ome Henk met een lange pik- haak de nog resterende bananen uit het wa ter (en dat waren er nog heel wat). Schipper Henk Nibbering 1965 De zaterdag daarna gingen we met de trein naar huis.Toen ik thuis kwam zei mijn moeder dat ik meteen mijn koffer met vuil wasgoed moest geven. Ze wilde het snel wassen, zodat ik het die maandag daarop weer mee kon ne men naar Rotterdam. Ik zie nog haar verbaas de gezicht, want in plaats van wasgoed zag ze alleen maar groene onrijpe bananen. Dit was natuurlijk een buitenkansje: dit was luxe-fruit voor ons. Ze nam de hele partij uit de koffer en legde die aan het voeteneind van haar bed onder de wollen dekens. Zo worden ze sneller rijp, oordeeldeze. Die treinreis had nog iets bijzonders. Het was mijn eerste reis met een trein. We vertrokken vanaf station Blaak (jawel, van het Monopo- lyspel). Met mijn 12 jaar kon ik niet meer op een kinderkaartje reizen. Alleen geestelijk ge handicapten ouder dan 9 jaar mochten voor de halve prijs reizen. Mijn oom was daarvan op de hoogte. Dus zei hij: "Tom, je moet doen alsof je imbeciel bent en laat ook wat snot uit je neus lopen" Kennelijkwas mijn acteren on voldoende overgekomen bij de loketbeamb te, want mopperend zei ome Henk later, dat hij de hele prijs had moeten betalen. In de tweede week hebben we veel gevaren door de haven. Gaandeweg werden de rui men gevuld. Ik herinner me nog een enorme elevator, die binnen de kortste keren een ruim met los graan vulde. In Pernis kwam een par tij vaten aan boord bestemd voor Wessanen. Met een diepliggende boot vertrokken weer huiswaarts. In de Zaanstreek ging de meeste lading van boord. Voldaan en veel indrukken rijker kwam ik weer thuis, maar nu met een koffer vol wasgoed. Tom Berkhout Met dank aan Teun Schermerhorn voor het foto materiaal Ik geef de pen door aan LucPostma.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 52