UIT DE PEN VAN... TOM BERKHOUT Van piepers en bananen. In de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw zagen met name de moeders van grote ge zinnen met gemengde gevoelens de grote zomervakantie naderen. Zo ook mijn moe der. "Ze zijn dan allemaal thuis in een woon kamertje van 4 bij 4 meter en dan liefst met de benen gestrekt over meerdere stoelen," verzuchtte ze. En als's avonds de tafel gedekt moest worden hield ze eerst razzia, dat wil zeggen: ze schopte alle benen opzij, omdat ze er anders niet bij kon. zes uur's morgens lag ik naast mijn broer Jan tussen de aardappelstoelen de eerste kistjes te rooien. Ik heb het die dag volgehouden tot de ochtendschaft van half negen. De rest van de dag en ook van die week heb ikvoor ieder een lege kisten lopen slepen. Ome Gerrit was overigens een goed pedagoog, want op de tweede dag had hij voor mij een bus roestige spijkers en een hamer om kapotte kistjes te repareren. Toen Jan zaterdagavond zijn loon ophaalde kreeg hij voor mij een papieren gul den. "Dat is voor het timmerwerk van je broer tje,"zei Gerrit. In de jaren daarna werd het een normaal gegeven dat ik de eerste twee weken van de vakantie tussen de piepers doorbracht met alle folklore die er bij hoorde: veel te warme rooiersbroeken, een pad langs het water rooi en met veel stekels en krieltjes, heel vroeg uit de veren en pijnlijke nagels van het schrapen over vastzittende aardap pelen. En dan 's avonds naar de Dam waar veel leden van het Piepersgilde stonden op te scheppen over het grote aantal kistjes, die ze die dag gerooid hadden. Nu was er voor deze moeders gelukkig wel een lichtpuntje: de piepers van de Eilands polder. In Graft- de Rijp woonden toen veel grotere en kleinere tuinders, die allemaal een leger scholieren op de 'bouw' hadden om de aardappelen te rooien. Eerst met een'graaffie' en later achter de lichter. Mijn piepercarriere begon, jawel, op zesjarige leeftijd bij Gerrit de Vries van de Buurtjes. Om Koophandel 2 met schipper HenkNibbering

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 50